CHP’li Özel: Koronavirüs en çok işsiz ve yoksulları etkiliyor

Meclis Genel Kurulunda konuşan CHP Grup Başkanvekili Özel, koronavirüsün en çok işsiz ve yoksulları etkilediğine dikkat çekti.

TBMM Genel Kurulu

TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında dün toplanan Genel Kurulda partilerin grup başkanvekilleri koronavirüse ilişkin görüşlerini dile getirdi. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Milletvekillerine söz vermeden önce kısa konuşma yapan Erdoğmuş, HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar’ın HDP Eş Genel Başkanlığına seçilmesinin ardından boşalan TBMM Başkanvekilliğine kendisinin seçildiğini belirtti.

Meclis çatısının “çatıların şahı” olduğunu belirten Erdoğmuş, TBMM’nin kurucu Meclisten bugüne kadar 100 yıllık bir demokrasi yolculuğu olduğunu söyledi. Erdoğmuş, “Meclis, o günden bu güne bütün engellere rağmen birçok badireler atlatarak demokrasi bayrağını bu noktaya taşıdı. 27. Dönem milletvekilerinin de aynı şekilde demokrasi bayrağını taşıyarak bu hizmeti yürüteceğine inanıyorum.” diye konuştu.

Erdoğmuş, konuşmasının ardından üç milletvekillerine gündem dışı söz verdi. AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan ve İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu, koronavirüs tedbirlerine ilişkin konuştu. Daha sonra partilerin grup başkanvekilleri yerinden söz alarak konuştu.

İYİ Partili Dervişoğlu: Ekonomik açıdan da ciddi sonuçları olabilir

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, koronavirüs salgınının sadece sağılık açısından değil, ekonomik açıdan da ciddi sonuçları olabileceğini söyledi. Vatandaşlara panik yapmamaları çağrısında bulunan Dervişoğlu, şunları ifade etti:

“Dünyada giderek yayılan ve ölümle sonuçlanan bu virüs ekonomik ve sosyal hayatı da olumsuz etkiliyor. Hijyen üretimi yapan firmaların kamu alacakları başta olmak üzere kredi gibi zorunlu ödemelerin bir süre ertelenmesi gerekir. Vatandaşlarımıza ücretsiz hijyen ürünleri, ücretsiz testler gibi desteklerin verilmesi gerekir. Hijyen üretimi yapan üretici firmaların faiz ve ceza ödemeksizin KDV vergileri bir süre ertelenmelidir. Aynı şekilde küçük işletmelerin de kamu eliyle desteklenmesi gerekir.”

MHP’li Bülbül: Önlemlerin eksiksiz uygulandığına şahit olduk

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül de, Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve ilgili diğer kamu çalışanlarının alınan önlemlerin eksiksiz bir şekilde uygulanmasına çalıştıklarına şahit olduklarını söyledi. Bülbül, vatandaşların Sağlık Bakanlığının uyarılarını dikkate alarak mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

HDP’li Beştaş: Ülkenin genel durumu hakkında bilgi sahibi değiliz

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise yeteri kadar tanı kiti olmadığını, bu nedenle ülkenin genel durumu hakkında bilgi sahibi olmadıklarını söyledi. Cezaevindeki durumun da ele alınmasını isteyen Beştaş, denetimli serbestlik ve adli kontrol şartıyla tahliyelerin başlaması gerektiğini ifade etti.

CHP’li Özel: Koronavirüs en çok işsiz ve yoksulları etkiliyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’ın görevden alınmasını eleştirdi. Aydar’ın belediye başkanlığı dönemindeki hizmetlerini anlatan Özel, Aydar’ın maaşını şehit annelerine bağışladığını ve makam aracını kullanmayarak düğünlerde gelin ile damada kullandırttığını söyledi.

Özel, koronavirüsün en çok işsiz ve yoksulları etkilediğini belirterek, CHP’nin bir projesi olan aile sigortasının devreye girmesi gerektiğini belirtti.

AK Partili Özkan: Hükümetin tedbirleri başarıyla devam ediyor

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Türk milletinin daha önce yaşanan zorluklarda olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde koronovirüse karşı da başarılı bir mücadele vereceğini belirtti. Özkan, hükümetin aldığı tedbirlerin başarıyla devam ettiğini söyledi.