CHP’li Özgür Özel: İnfaz düzenlemesinde vicdan ve eşitlik yok

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “İnfaz düzenlemesinde vicdan ve eşitlik yok. AKP ve MHP bir fırsatçılığa dönüştürmenin peşindedir” dedi.

CHP’li Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Türkiye’de cezaevlerinde kapasite sorunu olduğunu ve insanlık onuruna uygun olmayan bir infaz sistemi bulunduğunu söyledi.

MHP’nin 24 Haziran seçimleri öncesi büyük düşüşe engel olmak için af konusunda bir siyasi beklenti içine girdiğini belirten Özel, şöyle konuştu:

“Tüm partilerle görüşeceğiz, kapsayıcı olsun istiyoruz sözleri tüm Türkiye’de bir umut doğurdu. Biz kendilerine toplum önünde birlikte çalışma, birlikte geliştirme, olumlu katkı verme noktasında bir yaklaşımda bulunduk. Ancak gelinen noktada öyle noktaya geldi ki partilerle görüşmeler şekil şartı tamamlamak için yapıldı. 70 maddelik kanun hafta sonu çalışma imkanı varken, daha etkin katılım alınabilecekken, koronavirüs şartları da bahane edilerek bir gece sabaha kadar çalışılarak komisyonda beş küçük değişiklikle ancak gerçek anlamda muhalefet partilerinin katkısı alınmadan geçti”

Fırsatçılığa dönüştürmenin peşinde

İnfaz yasa sürecinin parlamento açısından da son derece sorunlu olduğunu belirten Özgür Özel şunları kaydetti:

“Örneğin AKP ve MHP’nin tekliflerine göre, rüşvet alırken yakalanan birisi 6 yıl ceza aldıysa bir gün yatmadan çıkacaktır. Ama bu rüşveti haberleştiren birisi, 6 yıl cezaya çarptırıldıysa dışarı çıkamayacaktır. Rüşvetçi hemen çıkacak, gazeteci yatacaktır, bu kabul edilebilir değil. İnsan hakları savunucularının, gazetecilerin, siyasetçilerin sadece konuştukları ve yazdıkları için cezaevinde kalmaya devam edecekleri ama gaspçının, çete mensuplarının, dolandırıcının dışarı rahatlıkla elini kolunu sallayarak çıktığı bir süreci yaşayacağız. Bunda vicdan ve eşitlik yok. CHP’nin birlikte doğru işler yapalım dediği süreci, AKP ve MHP bir fırsatçılığa dönüştürmenin peşindedir.”

Her türlü muhalif içeride

70 maddelik kanunun içinde cezaevine muhalif gazetelerin girmesini engelleyecek madde bulunduğuna dikkat çeken Özel, “”Bunun koronavirüsle ne ilgisi var. Af kanununa bunu da sokuşturuyorlar bunun kabul edilir bir tarafı yok” dedi. Özel şöyle devam etti:

“Ayrıca, cezaevlerinin boşalması lazım çünkü virüs var ama cezaevlerine dünya kadar insanı sokacak bir düzenleme içeriyor, bu teklif. Suç 1 yıl olsa eskiden ertelenmesi mümkünken, şimdi en az yarısının yatılması öngörülüyor. Cumhurbaşkanı, AKP genel başkanı sıfatıyla sayıyor, sövüyor. Vatandaş twit atıyor, Cumhurbaşkanı’na hakaretten ceza veriyorlar ve ertelemiyorlar. Bir yıl ceza aldıysa 5 ay yatsın diyorlar. Koronavirüs bahanesiyle boşalacak cezaevlerine, cumhurbaşkanına hakaret eden 60 yaşında bir emekli öğretmeni, küçük esnafı, canına tak ettiği için bir paylaşımı beğenen çiftçiyi koymaya çalışıyorlar.”