CHP’li Özkoç: “Barolara ilişkin kanunu Anayasa Mahkemesine götüreceğiz”

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, barolara ilişkin kanunun iptali için Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını bildirdi.

Engin Özkoç

Özkoç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirme ve eleştirilerde bulundu.

Barolara ilişkin düzenlemenin Genel Kurulda AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildiğini anlatan Özkoç, düzenlemenin ülkenin daha fazla siyasallaşmasını sağlayacağını ve üniter yapısına yönelik bir tehdit olduğunu söyledi.

CHP’li Özkoç, “Herkes kendi siyasi görüşüne göre kutuplara ayrılıp kendi barosunu kuracak demektir.” diye konuştu.

AK Parti milletvekillerinin de bu yasadan memnuniyet duymadığını ileri süren Özkoç, gelecekte bu yasa teklifini kabul eden milletvekillerinin belirlenmesi için elektronik oylama istediklerini belirtti.

Özkoç, “Bu karanlık karara, yarın öbür gün kimler el kaldırmış görsünler dedik. Biz bu karara ‘hayır’ dedik. Çocuklarımıza anlatacağımız bir hikayemiz var, Türkiye Cumhuriyeti’nin birliği ve beraberliği için. Ama onların çocuklarının yüzüne bakacak halleri kalmayacak.” ifadelerini kullandı.

‘Onlara iltimas sağlandı’

Sakarya Hendek’teki patlamalar için “cinayet” nitelendirmesinde bulunan Özkoç, “Gözle görülür biçimde geldi. Bu havai fişek fabrikasının sahipleri bir siyasi görüşün temsilcileriydi. Onlara defalarca ölümler olduğu halde iltimas sağlandı.” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun fabrikanın denetimlerinin yapıldığı şeklindeki açıklamasını anımsatan Özkoç, denetimlerin yapılmadığını söyledi. Özkoç, şöyle konuştu:

“Fabrika binaları, kesinlikle patlayıcı maddelerle ilgili tüzüğe aykırı olarak kuruldu. Arasında olması gereken duvarlar, soğutma sistemi yoktu. Fabrikada çalışanlar için bir ölüm tuzağı kurulmuştu. Onlar bunun farkına vardılar ama ne yapsınlar? Bir tarafta işsizlik, yoksulluk, çoluk çocuk geçindirme derdi, öbür taraftaysa ölümle burun buruna çalışma zorunluluğu. Patronlarını, sorumluları uyardılar, ‘Bu malzeme ısınıyor, patlayacak.’ dediler ve patladı. 7 canımız gitti, hatırlamak istemeyeceğimiz şekilde hayatlarını kaybettiler.”

Sakarya Milletvekili olarak bir araştırma önergesi getirdiğini anlatan Özkoç, önergenin, bu tür ihmallerle başka evlatların hayatlarını kaybetmemesi için hazırlandığını ancak AK Parti ve MHP’li milletvekillerince reddedildiğini belirtti.

‘İçişleri Bakanı istifa etmeli’

Özkoç, Ankara ve İstanbul’dan gelen patlayıcı uzmanlarının, Hendek Belediyesinden aldıkları kamyonlarla patlayıcıları imha etmek için taş madenine götürdüklerini anlattı.

Taşıma işleminin kurallara uygun yapılmadığını belirten Özkoç, düzenlemenin aksine patlayıcıların ambalajlanmadığını, aynı kamyonlara ve metal bir zeminde sürtünme alanı yaratacak şekilde yerleştirildiklerini söyledi.

Patlayıcıların boşaltma alanına getirildiklerinde tek tek indirilmesi gerektiğini de ifade eden Özkoç, ilgili sorumlunun “belediye kamyonunun arka kapağı açılarak içindeki patlayıcıların, uçurumdan aşağıya dökülmesini” emrettiğini ve bu işlem sırasında patlamanın meydana geldiğini iddia etti.

CHP’li Özkoç, olay neticesinde insanların hayatlarını kaybettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Biri ağır 9 yaralımız var. Bunun nedenleri, liyakatsızlık, yönetememe, ihmal, kayırmacılık. Fabrika sahibi patlama olmuş, işçilerini suçluyor. Ben duvar örmedim, soğutucuları yapmadım demiyor. Çünkü ‘Meşguldüm, MÜSİAD Başkanı olduğum için fabrikayla yeteri kadar ilgilenmedim.’ diyor. Fabrikayla ilgilenmedin ama bizim cenazelerimizin üzerinden, alın terlerinden kazandığın paraları cebine indirirken hangi koşullarda çalıştıklarını ve bunun hesabını Allah’a karşı veremeyeceğini hiç mi düşünmedin?”

İkinci patlamaya ilişkin İçişleri Bakanı Soylu’yu eleştirerek istifa etmesini isteyen Özkoç, “Bir gün sonra gelip de ölen canlarımızın karşısında tekrar nasıl demeçler verebiliyorsun?” sorusunu yöneltti.

Özkoç, herkesi siyasi düşüncelerini bir kenara bırakarak Hendek’teki olayların araştırılmasına sahip çıkmaya çağırdı.

Özkoç, barolara ilişkin kanuna yönelik bir soruyu yanıtlarken, “Barolara yönelik yasayı kesinlikle Anayasa Mahkemesine götüreceğiz.” dedi.