CHP’li Özkoç: TBMM’de kendi gündemimizin arkasında duracağız

CHP Grup Başkanvekili Özkoç, Cumhurbaşkanlığı sistemindeki iki siyasi partinin kendi gündemlerini Türkiye’ye giydirmek istediklerini belirterek, “TBMM’de kendi gündemimizi ortaya koyacağız ve bunun arkasında dimdik duracağız.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç Fotoğraf: Arşiv/AA

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Meclisin yeni yasama yılının bugün başladığına işaret eden Özkoç, yeni tip koronavirüs sürecinin tehlikelerinden ve bulaşının büyüklüğünden dolayı görevine ara veremeyeceğini söyledi.

Özkoç, şunları ifade etti: “Anayasa Mahkemesi’nin 15 üyesinin 12’sini Cumhurbaşkanı atıyor. Ona tahammül yok. Seçim Kanunu’nu değiştirmek istiyorlar. Sıkışıyorlar, oyları düşüyor. ‘Acaba hangi entrikalarla ne yapabiliriz’ diye uğraşıyorlar. Hiç gündemde yokken idam tartışmasını getiriyorlar. Meclis İçtüzüğü değişikliğinden bahsediyorlar. Milletvekillerinin fezlekelerini getiriyorlar. Gazeteciler cezaevlerinde. Milletvekillerinin dokunulmazlıkları kalkıyor, cezaevlerinde. Enis Berberoğlu için Anayasa Mahkemesi hak ihlali tespit ediyor ama Meclis’in görevi doğrunun arkasında durmak değil, iki ay beklemeden milletvekilliğini düşürüyor. Bunların hiçbir tanesi aslında gerçek gündemimiz değil.”  

‘Meclis iktidarın noter makamı olarak görev yapıyor’

Meclis’in, “iktidarın noter makamı” olarak görev yaptığını belirten Özkoç, “Cumhurbaşkanlığı sistemindeki iki siyasi parti bir şekilde uzlaşıyorlar. Aralarındaki pazarlığı bilmiyoruz ama pazarlık milletimizin gündemi değil. Onlar kendi gündemlerini Türkiye’ye giydirmek istiyorlar. Kararları alıyorlar, sonra da Meclis’e getirip onaylatmaya çalışıyorlar. Oyları yetiyor mu? Yetiyor. Peki aldıkları kararlar milletin derdine çare midir? Hayır, değildir.” ifadelerini kullandı. 

‘CHP’nin gündeminde açlık, yoksulluk, işsizlik, eğitim var’

CHP’nin gündeminde açlık, yoksulluk, işsizlik, eğitim olduğunun altını çizen Özkoç, halkın dertlerini konuşup derman aramak istediklerini dile getirdi. “Direteceğiz, direneceğiz.” diyen Özkoç, TBMM Genel Kurulu’nda insanların kaderleriyle ilgili her konuda mücadele vereceklerini belirtti. 

‘Sağlık çalışanları yasal düzenleme istiyor’

Özkoç, sağlık çalışanlarının yasal düzenleme istediğini ve bu kapsamda sendikalarla görüştüklerini anlatarak, yeni tip koronavirüs ile mücadelede en çok Türkiye’de sağlık çalışanı öldüğünü savundu. Sağlık çalışanlarının “güvenceli çalışma” ve “sağlık personeli sayısının artırılmasını” istediğini aktaran Özkoç, bunların önünde engel olanın Cumhur İttifakı, çözüm arayanın ise Millet İttifakı olduğunu söyledi.

‘Meclis Bakanlar hakkında herhangi bir yaptırım uygulayamıyor’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güvenmediklerini belirten Özkoç, şunları ifade etti: “Sağlık Bakanı güvenini yitirdi. Milli Eğitim Bakanı, bizde ve milletimiz nezdinde güvenini yitirdi. İçişleri Bakanı tam bir felaket. Mili Savunma Bakanı, Dışişleri Bakanı, bunlar güvenimizi yitirdiler. Onlar milleti temsil etmiyorlar. Meclis, onlarla ilgili herhangi bir yaptırım uygulayamıyor çünkü onlar milletin atadığı bakanlar değil, bir tek kişinin atadığı bakanlar. Kaderleri Cumhurbaşkanı’nın iki dudağının arasında. Onun için rahatlar. Dertleri millete hesap vermek değil, dertleri kendilerini Cumhurbaşkanı’na kanıtlayabilmek. Biz, bu güvenini yitiren bakanlara karşı TBMM’de kendi gündemimizi ortaya koyacağız ve bunun arkasında dimdik duracağız.” 

‘TBMM Başkanı Şentop’un gündeminde idam var’

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un da gündeminde “idam” olduğuna dikkati çeken Özkoç, “Bu taraf ne çalıyorsa, bu taraf da ona uygun oynuyor. Onlar, saraya bakıyorlar, millete bakmıyorlar. Oysa ki Meclis Başkanı’nın görevi milletin derdidir, milletin derdine çare olacak her sorunun karşısında yasal düzenlemeleri bir an önce gerçekleştirmektir. Meclis Başkanı da Anayasa Mahkemesinin yapısını değiştirmekten bahsediyor. Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin ucube yaptırımlarına boyun eğmiş durumda. Bu sistem artık hikayesini bitirmiştir.” diye konuştu. 

Bu sistemin Türkiye’ye yoksulluk getirdiğini söyleyen Özkoç, “Bir bakan düşünün, o bakan, ‘Dolar beni ilgilendirmiyor’ diyor. Ama kamu bankaları dolardan dolayı milyarlarca dolar zarara giriyor.” dedi. 

‘Türkiye’de pozitif olan kaç kişi var?’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Birçok yerde yarı yarıya düşüş sağladık, aşı için önümüzde 2-3 aylık zaman kaldığı da düşünülürse tünelin ucu ve ışık göründü.” dediğini anımsatan Özkoç, “Sağlık Bakanı’na buradan sesleniyorum; şu grip aşısını sağlıklı bir şekilde, bütün insanlarımızın hizmetine sunmayı becer, senden de başka bir şey beklemiyoruz.” ifadelerini kullandı. Özkoç, Sağlık Bakanı Koca’nın vaka, test, hasta sayısını doğru açıklamadığını belirterek, “İnsanlar merak ediyorlar. Türkiye’de pozitif olan kaç kişi var?” sorusunu yöneltti. 

İhracat düşerken, ithalatın yükseldiğini dile getiren Özkoç, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi iktidarının buna karşı hiçbir çözümü olmadığını söyledi. Özkoç, çarenin güçlü, laik, demokratik parlamenter sistem olduğunu ifade etti.

Kaynak: AA