CHP’li Sarıbal: Bizim rakamlarımız TÜİK’in, Erdoğan’ın kılavuzu kim?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na tarım sektörüyle ilgili rakamlarla oynadığı suçlamasına ilişkin yanıt veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, ülke tarımının battığını söyleyerek, “Bizim rakamlarımız TÜİK ile Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Erdoğan’ın kılavuzu kim?” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, CHP Genel Merkezinde basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “MÜSİAD Vizyoner’19” programında tarım sektörüne ait veriler paylaşarak CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu rakamlarla oynamakla suçladığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Sarıbal, “İlk olarak kılavuzunu değiştirsin. AKP Genel Başkanı, hem Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ne söylediklerini dinlemiyor hem de yanlış konularda cevap vererek algı oyunları yapıyor. AKP Genel Başkanı da çok iyi biliyor ki ülke tarımı batıyor. Bunun en büyük kanıtı ise her yıl yeni rekorlar kırdığımız tarımsal ürün ithalatı” diye konuştu.

Sarıbal, Erdoğan’ın son günlerde sık sık ‘yalan’ dediği bazı rakamları tekrar paylaşmak istediğini belirterek, “Ve hatırlatmak isteriz ki bu rakamları biz bir yerlerden, gazete kupürlerinden almıyoruz. Devletin kurumları olan TÜİK ile Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alıyoruz”.

‘Çiftçiye desteğin yüzde 55’ini vermiyor’

“Şimdi Erdoğan’ın iddialarına tek tek cevap verelim” diyen Sarıbal, şu verileri paylaştı: “Her vatandaşımızın yapacağı basit bir hesapla Tarım kanunun 21 maddesine göre çiftçiye 48 milyar 720 milyon TL destek verilmesi gerekirken, 2020 yılı için 22 milyar destek veriliyor. Çiftçiye ödenmeyen destek miktarı 26 milyar 720 milyon TL’dir. Verilmesi gereken desteğin yüzde 55’ini vermiyor. Bir başka ifadeyle vermediği kısım verdiği kısımdan fazladır” dedi.

‘3 milyon 399 bin hektar tarım arazisi üretimden çıktı’

Erdoğan’ın tarım alanları konusunda verdiği rakamların da gerçeği yansıtmadığını söyleyen Sarıbal, “2002 yılında mera hariç tarım alanlarımız 26 milyon 579 bin hektar iken 2018 yılında 23 milyon 180 bin hektara düştü. Son 17 yılda 3 milyon 399 bin hektar tarım arazisi AKP hükümetleri döneminde üretimden çıktı. AKP Genel Başkanı’na soruyoruz: Ne oldu bu topraklara? Bu toprakların üstünde şu anda ne var? Buna cevap ver.” diye sordu.

Bir diğer iddianın ise tarımsal ihracatın arttığına ilişkin olduğunu söyleyen Sarıbal, şunları kaydetti: “Ülkemiz gıda maddeleri ihracatı yanında tarımsal ham madde ihracatı ve ithalatı yapıyor. 2003 yılından bugüne kadar 13,5 milyarlık ihracatımız var iken ithalatımız 81,5 milyar dolara çıktı. Şimdi buradan AKP genel başkanı Sayın Erdoğan’a seslenmek isterim. 6 ürün ithal edip 1 ürün satmışsın, bu bir başarı mıdır?”

Dünya Bankası verilerine göre 2018 yılında tarımsal hasılada Türkiye’nin dünyada 11’inci ve Avrupa’da 2’inci sırada olduğuna dikkat çeken Sarıbal, “Ülkemizin 2017 yılında tarımsal hasılası 51,8 milyar dolar iken 2018 yılında 44,2 milyara düştü. Bu dönemde ülkemizin tarımsal hasıla kaybı 7,6 milyar dolardır.” diye konuştu.

Avrupa’da çiftçi başına destek miktarı ortalama 40 bin TL iken Türkiye’de 2019 yılında çiftçi başına verilen desteğin 8 bin TL olduğuna dikkat çeken Sarıbal, “Şimdi sormak lazım. Domuz eti yemekten korktuğunuz kadar kul hakkı yemekten korksaydınız bu ülke bu halde olmazdı” dedi.