CHP’li Tanal: Urfa’da su sorunu vatandaşın sağlığını tehlikeye atıyor

CHP Milletvekili Tanal, memleketi Urfa’nın bir çok mahalle ve köyünde su olmadığına dikkat çekerek, vatandaşın sağlığının tehlikeye atıldığını belirtti.

Tanal, AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin sorunun çözümü için görevini yapmadığını kaydetti.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, “Dünya Su Günü” nedeniyle açıklama yaptı. Küresel ısınmanın da etkisiyle dünyanın en büyük sorununun, su kaynaklarının hızla tükenmesi olduğuna vurgu yapan Tanal, “Su yokluğu tehdidine karşı insanlığın birlikte hareket etmesi gerekir.” dedi.

‘Türkiye su azlığı çeken ülkeler kategorisinde’

Dünya ülkelerinin, Covid-19’dan ders çıkarması gerektiğini belirten Tanal, “Doğaya müdahale etmekten vazgeçmeliyiz. Kısıtlı su kaynaklarını gözümüz gibi korumalıyız. Su kaynaklarını çoğaltmaya yönelik de elimizden geleni yapmalıyız.” diye kaydetti. Temiz suyun temel insan hakkı olduğuna işaret eden Tanal, şunları ifade etti:

“Suyu aynı zamanda yaşam hakkı çerçevesinde değerlendirmeliyiz. Su insan ve çevre sağlığı için yaşamsal öneme sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 56. Maddesi, herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu öngörmektedir. Türkiye’nin su yönetim politikalarını da gözden geçirmeliyiz. Unutmayalım ki Türkiye, ‘su azlığı çeken ülkeler’ kategorisinde yer almaktadır.”

‘Şanlıurfa’da bir çok mahallede, köyde su yok’

Merkezi hükümetin ve yerel yönetimlerin sorumluluklarını hakkıyla yerine getirmemeleri nedeniyle Türkiye’nin birçok yerinde yurttaşların su sıkıntısı çektiğini aktaran Tanal, memleketi Urfa’yı örnek gösterdi. Tanal, şunları aktardı:

“Şanlıurfa’nın kangrene dönüşen diğer sorunlarının başında, temiz içme suyu gelmektedir. Birçok mahallede, köyde su yok. Vatandaş kendi imkanıyla tankerlerle, traktörle çok uzak noktalardan su getiriyor. Modern olmayan yöntemlerle su kuyuları açılıyor. Pis sular kuyu sularına karışıyor. Vatandaşın sağlığı tehlikeye atılıyor. Kimi köylerde eşek sırtından eve su taşınıyor.”

‘AK Partili Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi görevini yapmıyor’

İçme suyunun temini konusunda AK Partili Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin görevini yapmadığına vurgu yapan Tanal, “Bir mezrada vatandaşlara su hizmeti verilmemesi nedeniyle Büyükşehir’e bağlı ŞUSKİ Genel Müdürlüğü’nü Kamu Denetçiliği Kurumu’na şikayet etmiştik. Başvurumuzu değerlendiren Ombudsmanlık, mezradaki su sorununu gidermesi için gerekli olan iş ve işlemleri makul sürede yapması konusunda ŞUSKİ’ye tavsiyede bulunulmasına karar verdi. Fakat ŞUSKİ, karar doğrultusunda hareket edip mezranın su sorununu çözmüyor.” dedi.

‘Belediye yetkililerine sebebini soracağız’

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun tavsiye kararlarına uymayan kurum temsilcilerinin, TBMM Karma Komisyon bünyesinde oluşturulan Alt Komisyona çağrıldığını hatırlatan Tanal, “Kamu Denetçiliği’nin tavsiye kararını yerine getirmeyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Meclis’e çağrıldığında kendilerine vatandaşın içme suyu ihtiyacını karşılamamalarının sebebini soracağız. Bakalım nasıl bir savunma yapacaklar.” diye kaydetti.

‘DEDAŞ çiftçinin elektriğini kesiyor’

Urfa’da sadece içme suyu sıkıntısı yaşanmadığına dikkat çeken Tanal, “Elektrik dağıtım şirketi DEDAŞ, günü geçmiş borç bahanesiyle mahsulün en çok suya ihtiyaç duyduğu aylarda çiftçinin elektriğini kesiyor. Haliyle tarladaki buğday, pamuk, mısır, ekili, dikili ne varsa kuruyor.” dedi.

Suya erişemeyen hayvanlar ölüyor

Yine elektriğe bağlı su kuyuları çalışmadığı için hayvanların susuz kaldığına işaret eden Tanal, suya erişemeyen hayvanların öldüğünü belirtti. Tanal, “Şanlıurfa’da sulama birlikleri de vatandaşı mağdur ediyor. 19 yıldır ülkeyi yöneten AK Parti, GAP’ı tamamlamış olsaydı, GAP kapsamında sulama mekanizmasını hayata geçirmiş olsaydı çiftinin sulama çilesi sona erecekti.” diye konuştu.

Yeni1Mecra