CHP’li Tanrıkulu: Eylül’de 238 yaşam hakkı ihlali yaşandı

CHP Milletvekili Tanrıkulu, Eylül ayında 238 yaşam hakkı ihlalinin yaşandığını, 105’i cezaevinde olmak üzere 255 işkence ve kötü muamele olayının yaşandığını belirtti.

CHP İstanbul Milletvekili

CHP İstanbul Milletvekili ve Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, Eylül ayında yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu açıkladı. Rapora göre; Eylül ayında 238 yaşam hakkı ihlal edildi, bunların 38’i silahlı çatışmalar, 177’si iş cinayetleri, 16’sı kadın cinayetleri, 2’si sivil çatışmalar/nefret suçları, 3’ü cezaevindeki ölümler, 1’i işkence sonucu ölüm ve 1’i ise yargısız infaz, dur ihtarı, rastgele ateş açma olayları.

‘255 işkence olayı yaşandı’

Raporun “işkence olayları” bölümünde, Eylül ayında toplam 255 işkence olayının yaşandığı; “cezaevinde işkence ve kötü muamele” bölümünde 105 ihlalin yaşandığı; “işkence” bölümünde ise 5’i çocuk olmak üzere toplamda 150 ihlalin yaşandığı kaydedildi. 

‘7 gazeteci gözaltına alındı’

Raporun “ifade özgürlüğü” bölümünde 238 ihlalin yaşandığı ve bir ayda 7 gazetecinin gözaltına alındığı bilgisine yer verildi. Tutuklanan gazeteci sayısının 2 olduğunun belirtildiği raporda, “hapis/para cezasına” mahkum edilen gazeteci sayısının ise 8 olduğu kaydedildi. Hakkında dava ve soruşturma açılan gazetecisi sayısı 6 ve saldırıya uğrayan gazeteci sayısı da 2 olarak rapora yansıdı.

’39 kişi düşüncesini ifade nedeniyle gözaltına alındı’

Raporda, “toplatma, erişim engelleme, ilan kesme kararları” bölümünde 173 ihlal yaşandığı tespit edilirken, düşünceyi ifade nedeniyle gözaltına alınan ve tutuklananların sayısı 39, bir kişinin de düşüncesini ifade ettiği nedeniyle hapis cezası aldığı belirtildi.

‘111 kişi basın açıklaması ve eylemlerde gözaltına alındı’

Raporda, “gözaltına alınan/tutuklanan belediye/parti/örgüt yöneticisi” bölümünde de 23 hak ihlali yaşandığı ve bu kapsamda 5 kişinin yargılandığına dikkat çekildi. Kapatılan “örgüt/sendika/dernek” sayısı 1, “basılan parti/örgüt binası” 2 olarak raporda yer aldı.  

Yine, müdahale edilen basın açıklaması ve etkinliklerin sayısının 33, yasaklanan etkinlik sayısının 14, basın açıklaması ve eylemlerde gözaltına alınan ya da tutuklananların sayısının 111 olduğu kaydedildi. 

AA – ANKARA