CHP’li Tarhan’dan TFF’ye: Katarlı beIN Media Group ile yapılan sözleme tutarı ne kadar

CHP Kocaeli Milletvekili Tarhan, TFF ile Katarlı beIN Media Group arasındaki ödeme krizine dikkat çekerek, “TFF Başkanı resmi açıklama yapacağını söyledi. O açıklama neden yapılmadı? Yoksa TFF üzerinde siyasi bir baskı mı var?” dedi.

Tarhan, TFF’ye “Katarlı beIN Media Group ile yapılan sözleşme tutarı ne kadar?” diye sordu.

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan Fotoğraf: AA

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Katarlı beIN Media Group ile TFF arasındaki ödeme krizine ilişkin basın açıklaması yaptı. Türkiye’de aylardır Katarlıların aldıklarını ve verdiklerini tartıştıklarını belirten Tarhan, “Buna beIN Sports’a 90 milyon dolarlık yapılan indirim dahil” dedi.

‘Krizi sahalara 60 saniyelik protestoyla yansıtma kararı’

Kamuoyunda TFF ile Katarlı beIN Media Group arasındaki ödeme krizi sürerken Kulüpler Birliği ödeme krizini sahalara 60 saniyelik protestoyla yansıtma kararı aldığını belirten Tarhan, şunları ifade etti:

“Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle ülkemizde de spor müsabakaları seyircisiz oynanıyor. Taraftar geliri aza inen, sadece yayıncı kuruluş geliri olan spor kulüplerinin parasının ödenmediği aylardır konuşuluyor. Halbuki 17 Kasım 2020 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda ‘TFF ile beIN SPORTS arasında anlaşma sağlandığı bilgisini paylaşmak isterim’ demişti.”

‘TFF üzerinde siyasi bir baskı mı var?’

Bu açıklamayı neden bağımsız olması gereken TFF değil de bakanın yaptığını soran Tarhan, “Bu ayrıca bir sorundur. TFF Başkanı resmi açıklama yapacağını söyledi. O açıklama neden yapılmadı? Yoksa TFF üzerinde siyasi bir baskı mı var?” dedi. Tarhan, TFF’ye şu soruları yöneltti.

  • Katarlı beIN Media Group ile yapılan sözleşme tutarı ne kadar?
  • Pandemi sürecinde oynanmayan maçlar üzerinden sözleşme şartlarına göre ne kadar indirim yapıldı?
  • Yayıncı kuruluşun ödeme şartları nedir? Yayıncı kuruluş abonelerden kur üzerinden mi TL üzerinden mi ödeme alıyor? Kulüplere yapılan ödeme TL mi? Döviz mi?
  • TFF neden reklam oluşturarak ek gelir sağlayamıyor? Yayıncı kuruluş ile TFF arasındaki anlaşma ek gelir sağlayacak içeriklere izin mi vermiyor?
  • TFF yayıncı kuruluştan ödeme almadığını söylerken neden beIN Sports ile yapılan anlaşma fesih edilemiyor? TFF siyasi yapıdan mı direktif alıyor?
  • TFF’nin tüm maçları aynı yayın kuruluşuna vermesinin sebebi nedir?
  • TFF yayıncı kuruluştan gelecek paraya sırtına dayayarak har vurup harman savurup borçlandı mı?
  • Yayıncı kuruluştan para geldi mi? TFF’nin para almadık açıklaması doğruysa neden belgeleriyle neden kamuoyuna açıklama yapmıyor?
  • TFF’nin parayı kulüplere nasıl dağıtacağı konusunda bir anlaşmazlık oldu?

‘AKP iktidarı bu rezilliğe neden sessiz kalıyor’

TFF’nin tüm bu soruların cevabını ivedilikle kamuoyu ile paylaşması gerektiğini ifade eden Tarhan, “Aksi halde Türk Futbol Federasyonu yönetimi üzerindeki şaibe iddiaları ile tarihe geçecektir” dedi. Türk Futbol Federasyonu ile Katarlı beIN Media Group’un kamuoyu üzerinden sözlü atışmadan ileri geçemediklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Biri ‘ödedik’ diğeri ‘almadık’ diyor. Yasal süreç neden işlemiyor. Karşılıklı fesih yapılmıyor. AKP iktidarı kurumlar arasındaki bu rezilliğe neden sessiz kalarak spor kulüplerinin zora girmesine ortak oluyor, sözleşmedeki ihale şartları neden gizli tutuluyor bunun açıklamasını yapmalıdır.”

Yeni1Mecra