CHP’li Torun: Özcan’ın yabancılarla ilgili görüşleri kendisini bağlar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, Bolu Belediye Başkanı Özcan’ın, sığınmacılara yönelik görüşlerinin kendisini bağladığını belirtti.

Torun, “Su gibi temel bir yaşam hakkının bırakınız engellenmesi, bu konunun tartışmaya açılması dahi, parti politikalarımız ile taban tabana zıttır.” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın sığınmacıların faydalandığı bazı belediye hizmetlerine zam yapılacağına yönelik tartışmalara ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Bolu Belediye Başkanımız Tanju Özcan’ın yabancılar ile ilgili görüşleri kendisini bağlamaktadır.” vurgusu yapan Torun, şunları kaydetti:

“CHP’nin tutumu, Genel Merkezimiz ile temas kurduğunda kendisine iletilmiştir. Su gibi temel bir yaşam hakkının bırakınız engellenmesi, bu konunun tartışmaya açılması dahi, parti politikalarımız ile taban tabana zıttır. Bolu Belediyesinin değerli Meclis Üyelerinin de aksi bir karar almayacağına inanıyoruz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde iktidara geldiğimizde, ülkemizin gerçek beka sorunu olan sığınmacı sorununu, kimseyi mağdur etmeden çözecek, Suriyeli misafirlerimizi güven içinde ülkelerine uğurlayacağız. Ancak bu süre zarfında partimizin kırmızı çizgisi, hangi ırktan ve inançtan olursa olsun, hiçbir insanın ayrımcılığa maruz kalmaması, mağdur edilmemesidir.”

Torun, CHP’nin tek bir insanın dahi temel yaşam hakkından mahrum bırakılmasını kabul edemeyeceğinin altını çizdi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kentte yaşayan sığınmacıların su faturası ve katı atık vergisine 10 kat zam yapacaklarını açıklamıştı. Özcan, bu ayrımcı uygulamayı “Birileri insan haklarından bahsedecek, bana ‘faşist’ diyecek. Hiç umurumda değil” diyerek savunmuştu.

Kaynak: AA