CHP’li Tuncer: Bir aydır hasat edilen şeker pancarının fiyatı açıklanmadı

CHP Milletvekili Tuncer, 1 aydır hasat edilen şeker pancarının fiyatının hala açıklanmamasının üreticiyi sıkıntıya soktuğuna dikkat çekerek, şeker pancarının ton başına 16 polar için en az 390 lira olması gerektiğini söyledi.

CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer

CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, şeker pancarı mahsulünün yaklaşık 1 aydır hasat edilip şeker fabrikalarına gönderilmesine rağmen fiyatların açıklanmadığını söyledi.

‘Şeker pancarından üretilen şekerden vazgeçilemez’

Şeker pancarı fiyatının 1 Eylül 2019’da ton başına 300 lira olarak belirlendiğini aktaran Tuncer, şeker pancarından üretilen şekerden vazgeçilemeyeceğini, aksi halde yerini mısır şurubundan üretilen ve insan sağlığına zararlı şekerin alacağını vurguladı.

‘Üretici zor durumda’

Tuncer, ülke genelinde büyük bir kuraklık yaşandığını ve şeker pancarı üretiminin azaldığını ifade ederek fiyat belirsizliğinin de üreticiyi sıkıntıya soktuğunu anlattı. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin, girdi maliyetlerinin yüksekliğinin ve iklim değişikliğinin üreticiyi zor duruma düşürdüğünü vurgulayan Tuncer, üreticinin desteklenmemesi durumunda üretimin daha da azalacağını söyledi.

Şeker pancarı üreten çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini belirten Tuncer, “Şeker pancarının ton başına fiyatı 16 polar için en az 390, 20 polar için en az 460 lira olarak açıklanmalıdır.” dedi.

Tuncer, nişasta bazlı şekerin yasaklanması gerektiğini de söyleyerek Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’nin özelleştirme kapsamından çıkartılmasını istedi.

AA – TBMM