CHP’nin ‘Afet bölgesi’ önerisi reddedildi

Meclis Genel Kurulu’nda CHP’nin “Elazığ depremi ve Elazığ’ın afete maruz bölge ilan edilmesi” ile ilgili verdiği araştırma önergesinin gündeme alınması önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

CHP milletvekilleri Meclis Genel Kurulu’nda Elazığ’da meydana gelen depremin anlatıldığı fotoğrafları taşıdı – AA

TBMM Genel Kurulunda, gündem dışı konuşmaların ve grup başkanvekillerinin söz almasının ardından, Danışma Kurulunda uzlaşı sağlanamadığı için siyasi partilerin grup önerilerinin görüşmelerine geçildi.

İYİ Parti’nin ‘Suriye-İdlib sorunu’ önergesi kabul edilmedi

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; TBMM Başkanvekili Celal Adan, ilk olarak İYİ Parti’nin “Suriye-İdlib sorunu” ile ilgili genel görüşme açılmasına ilişkin önergesini okuttu. İYİ Parti, önergenin görüşmelerin kapalı oturumda yapılması için de ayrı bir önerge verdi. Kapalı oturum önergesinin görüşmeleri ve oylaması kapalı oturumda yapıldı, önerge kabul edilmedi. Ardından Genel Kurul açık oturuma geçti ve İYİ Parti’nin “Suriye-İdlib sorunu” ile ilgili genel görüşme açılması için verdiği önerge görüşüldü, ancak bu önerge de kabul edilmedi.

CHP’li Erol: Elazığ afet bölgesi ilan edilmeli

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol

Daha sonra CHP’nin “Elazığ depremi ve Elazığ’ın afete maruz bölge ilan edilmesi” ile ilgili verdiği araştırma önergesinin gündeme alınması önerisi ele alındı.
CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ’ı, yaşadığı depremin ardından “yeni bir afet beklediğini” söyledi. Parti ayrımı yapmaksızın herkesin, vatandaşların acısını dindirmek için Elazığ’da elinden gelen katkıyı vermeye çalıştığını belirten Erol, “Elazığ’ın afete maruz bölge ilan edilmesi gerekiyor. Halkın arasındaki ifadeyle afet bölgesi ilan edilmeli.” dedi.

‘Araştırma komisyonu kurulsun’

Erol, afete maruz bölge ilan edilip ek kanunlar çıkarılırsa, vatandaşın beklentilerinin yerine getirilebileceğini dile getirdi. Erol, “Yıkılan evlerle ilgili vatandaşların borçlandırılarak ev sahibi yapılması doğru değil. Araştırma komisyonu kurulsun, Elazığ’a gelsin, halkı dinlesin, taleplerini isteklerini Mecliste kanunlaştıralım.” diye konuştu.

AK Partili Uslu: Afete maruz bölge ilan etmek yanlıştır

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, “Afete maruz bölge ilan edilirse orada yapılaşma olmaz, iskan olmaz, yasak getirilir, riskli alan ilan edilir. Afete maruz bölge ilan etmek kesinlikle kanunlarımız açısında da ortadaki durum açısından da yanlıştır.” dedi.
Gerekenlerin bugüne kadar yapıldığını savunan Uslu, “Bir yıla kalmaz Elazığ ve Malatya’yı tanıyamayacaksınız, modern hale getireceğiz.” iddiasında bulundu.

Öte yandan önerinin görüşmeleri sırasında CHP’li milletvekilleri, deprem bölgesinden resimleri ellerinde tuttular. CHP’nin önerisi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. HDP’nin “ekonomik sorunlar”la ilgili verdiği araştırma önergesinin gündeme alınması önerisi de kabul edilmedi.