CHP’nin gıda fiyatlarındaki artışının araştırılmasına ilişkin önergesi reddedildi

CHP’nin gıda fiyatlarındaki artışın araştırılmasına dair önergesi TBMM Genel Kurul’da reddedildi. CHP Milletvekili Aydın, “zam şampiyonu” olarak nitelendirdiği yumurta, ayçiçeği yağı, peynir ve makarnayı kürsüye bıraktı.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kılıç, gıda fiyatlarındaki artışı kabul ederek, nedeni olarak ise “fırsatçılar” ı gösterdi.

Fotoğraf: AA

CHP, gıda fiyatlarındaki artışın araştırılmasına dair önergesinin görüşülmesini, TBMM Genel Kuruluna grup önerisi olarak getirdi. CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Meclis’in çalışmalarına verdiği bir aylık arada sahada vatandaşlarla bir araya geldiklerini, ülkenin kan ağladığını, esnafın bittiğini, alınan önlemlerin hiçbir çare olmadığını tespit ettiklerini  söyledi.

Zam şampiyonları yumurta, Ayçiçek yağı meclis kürsüsünde!

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın

Genel Kurula gelmeden önce marketten alışveriş yaptığını ifade eden Aydın, kürsüye, bir poşette getirdiği yumurta, ayçiçeği yağı, peynir ve makarnayı çıkardı. Elindeki market fişini gösteren Aydın, bu ürünlerin “zam şampiyonu” olduğunu, serçe parmakla taşınabilecek ağırlıktaki bu poşetin 70 lira tuttuğunu söyledi. 

Bu arada, kutuda getirdiği yumurtaların kırılması üzerine Aydın, “Heyecandan yumurtayı kırdım. Yumurta dayanamadı, kırıldı.” dedi.

İYİ Partili Yokuş: Çiftçi ve üreticiye şaşı bakış devam ediyor

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Kovid-19 salgını süreciyle birlikte dünyada ve Türkiye’de gıda ürünlerinin, stratejik ürün haline geldiğinin görüldüğünü söyledi. Çiftçi ve üreticiye şaşı bakışın devam ettiğini belirten Yokuş, market ve alışveriş merkezlerinin her gün gıda ürünlerinin etiketlerini değiştirdiğini, iktidarın ise bunu seyrettiğini söyledi.

Komisyon Başkanı fiyat artışının nedeni olarak ‘fırsatçıları’ gösterdi

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç da gıda fiyatlarının diğer emtialara göre daha fazla arttığı tespitine katıldığını ancak bunun nedenine bakılması gerektiğini belirtti. 

Dünyada yaklaşık 1 milyar ton mısır, yaklaşık 750 milyon ton buğday, yaklaşık 300 milyon ton da soya üretimi bulunduğuna işaret eden Kılıç, dünyadaki finans oligarşisi ve gıda tekelcilerinin, sistemlerini bunun üzerine kurduğunu kaydetti.

Türkiye’nin, pandemiye rağmen üretimini insana ulaştırılmasını en iyi yöneten, dünyada takdir edilen, hiçbir sıkıntı yaşanmadan bu süreci yöneten ülkelerden biri olduğunu savunarak, şunları belirtti:

“Buna rağmen gıda fiyatlarında meydana gelen artışın nedeni neydi? Bu dünyada üretimi elinde tutma, dünyayı insanları midesinden yakalayarak yönetme, dünyada gıda üzerinden bir diktatörlük kurma arzusunda olan fırsatçılardı. Bir firma mısır üretiminin yarısına yakınını alan, satan, pazarlayan konumda. Mısır, soya, yağda da öyle. Bunlar, bu anı bekliyordu. Dünyada hiçbir sıkıntı yokken, kriz ortamı, açlık korkusu oluşturarak, kendi emellerine, daha fazla kazanma arzularına hizmet edecek bir politika geliştirdiler.”

CHP’nin önerisi reddedildi

Konuşmaların ardından CHP’nin grup önerisi reddedildi. Daha sonra AKP’nin, Meclis’in bu ay ve şubata dair çalışma takvimine ilişkin grup önerisi görüşülerek, kabul edildi.

Genel Kurul, gündemindeki tekliflerin görüşmelerini tamamlayamaması halinde 29 Ocak Cuma günü de toplanacak.

Kaynak: AA