CHP’ye ‘128 milyar dolar nerede?’ afişinden 13 bin 237 lira ceza!

CHP Diyarbakır İl Başkanlığına, binalarına astıkları “128 Milyar Dolar Nerede?” afişi nedeniyle 13 bin 237 lira para cezası verildi. 

CHP Diyarbakır İl Başkanlığı binasına asılan “128 Milyar Dolar Nerede?” pankartı, kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri tarafından 12 Nisan gecesi itfaiye aracıyla indirildi. Zabıta ekipleri, daha sonra 5326 Sayılı Kanun kapsamında “izinsiz pankart ve afiş asmak” gerekçesiyle CHP Diyarbakır İl Başkanlığına en üst sınırdan 13 bin 237 TL para cezası kesti.

‘Pankartı il binamıza asarken izin almak gerekmiyor’

CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özel, söz konusu cezaya ilişkin tebliğin kendilerine bugün ulaştığını belirtti. Siyasi parti olduklarını, afiş ve pankart asmanın siyasi faaliyet kapsamında olduğunu ifade eden Özel, şunları kaydetti:

“Biz pankartı billboard ya da cadde üzerine asmadık. Kendi il binamıza, özel mülkiyetimize astık. Burada izin almak gerekmiyor. Pazartesi günü pankartımızı astık, gece saatlerinde indirildi ve ceza bugün geldi. Bucak ilçe başkanlığımıza aynı yükseklikte bir ceza kesildi. Bu açık bir talimattır.”

Cezaya itiraz edilecek

Daha öncede parti binalarına birçok kez afiş ve pankart astıklarını ancak ilk defa indirildiğini söyleyen Özel, “128 Milyar Dolar Nerede dediğimiz için, suçları açığa çıktı, ifşa oldular. Bundan dolayı pankartları indiriyorlar. Biz daha öncede pankart asıyorduk ama indirilme söz konusu olmadı. Tamamıyla 128 milyar doların hesabını sorduğumuz için, bu cezalar kesiliyor.” diye konuştu.

Özel, cezaya itiraz etmek için mahkeme başvuracaklarını bildirdi.

MA – DİYARBAKIR