Çiftçiye elektrikte KDV ve TRT payı istisnası için kanun teklifi

CHP’li Tarhan, çiftçinin üzerindeki mali yüklere dikkat çekerek, çiftçiye KDV ve TRT payında istisna tanınması amacıyla Meclis’e kanun teklifi sundu.

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, tarımsal üretim amaçlı kullanımda geçerli olmak üzere çiftçiye KDV ve TRT payında istisna tanınması için kanun teklifi hazırladı. Tarhan, “Katma Değer Vergisi Kanununda ve Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Gelirleri Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”ni TBMM Başkanlığına sundu.

Tarhan, teklifin gerekçesinde, daha önce Katma Değer Kanununa eklenen düzenleme ile tarım sektörüne destek amacıyla yem ve gübrede KDV istisnası getirilmek suretiyle vergi oranının sıfırlandığını hatırlattı.

‘KDV ve TRT payı girdi masraflarında yük oluşturuyor’

Ancak çiftçinin bir diğer önemli gider kalemi olan elektrikte KDV oranının genel oranda uygulanmaya ve TRT Gelirleri Kanunu gereğince TRT payı alınmasına devam edildiğine vurgu yapan Tarhan, “Bu da çiftçimizin girdi masraflarında önemli bir yük oluşturuyor.” dedi.

Türkiye’de ve dünyada tarım ve tarım ürünlerinin stratejik ürün olma özelliğinin her geçen gün arttığına dikkat çeken Tarhan, şunları söyledi:

“Dünya piyasalarında tarım ürünleri üzerinden de sürdürülen politikalar dikkat çekiyor. Nitekim dünya nüfusunun artmasıyla tarım ürünlerinin stratejik öneminin daha da artacağı hepimizin bildiği bir gerçek. Bu nedenle Gümrük Birliği uygulamasında tarım sektörü desteklenebilir sektör olmaya devam ederken bizim de çiftçimizin üzerindeki mali yükleri azaltacak tedbirleri almamız tarımsal üretimi desteklemek yönünde atılacak önemli bir adımdır.” 

Teklifle vergi yükünün azaltılması amaçlanıyor

Tarhan, teklif ile tarım sektöründe önemli gider kalemleri arasında yer alan elektrik maliyetinin düşürülmesi için vergi yükünün azaltılmasını, bu kapsamda tarımsal üretimde kullanılan elektriğe KDV istisnası tanınması ve yine tarımsal üretimde kullanılan elektrikte TRT payının kaldırılmasını amaçladıklarını kaydetti.

Yeni1Mecra