Çığ altında kalan 2 kişiyi arayan ekibin üzerine çığ düştü: 8 ölü

Van’da çığ altında kaybolan 2 kişi için arama kurtarma çalışması yapan ekiplerin üzerine çığ düştü.

Çığ altında kalan ekipten 8 kişi hayatını kaybederken, kaç kişinin çığ altında kaldığına ilişkin net bilgi yok.

Van’da çığ altında kaybolan 2 kişi için arama kurtarma çalışması yapan ekiplerin üzerine çığ düştü. Çığ düşmesi sonucu şu ana kadar arama kurtarma ekibinden 25 kişi kurtarılırken, 8 kişi ise hayatını kaybetti. Ekiplerden kaç kişinin çığ altında kaldığına ilişkin net bir bilgiye ulaşılamadı.

‘25 kişi kurtarıldı’

Olaya ilişkin açıklama yapan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, çığ altında kalan minibüsteki 2 kişiyi arayan AFAD, UMKE ve diğer ekiplerin üzerine de çığ düştüğünü belirterek, kurtarma çalışması başlatıldığını belirtti. Bilmez, bazı görevlilerin kendi çabalarıyla çığ altından çıktığını söyleyerek, “Çığ altında kalan ekiplerdeki 25 kişi kurtarılarak hastaneye kaldırıldı. Kurtarma çalışmaları devam ediyor” dedi.

‘300 kişilik ekip çalışıyordu’

NTV televizyon kanalına telefonla bağlanan Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas, “25 kişinin kurtarıldığı bilgisini aldık. Yoğun sis var. Çıkarılanların hayati tehlikesi yok. Bölgede 300 kişilik bir ekip çalışıyordu. 50’den fazla kişi çığ altında. 5 aracın operatörleri de çığ altında. 8 kişi hayatını kaybetti. 20 kişi de aranıyor” şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, 30 kişiye ulaşıldığını arama kurtarma çalışmasının devam ettiğini bildirdi.

AFAD ise, Van Bahçesaray ilçesinde dün meydana gelen çığ düşmesi sonucu kaybolan vatandaşlara ulaşmak için arama kurtarma çalışması yürüten ekiplerin bulunduğu bölgeye ikinci bir çığ düştüğünü bildirdi. Açıklamada, bölgedeki diğer ekiplerin ivedilikle olay yerine sevk edildiği belirtilerek, gelişmelerin takip edildiği kaydedildi.

5 kişi hayatını kaybetmişti

Van’dan Bahçesaray ilçesine giden minibüs ile yol çalışması yapan iş makinesi üzerine Van-Bahçesaray kara yolunun 33. kilometresinde çığ düşmüştü. Dün akşam saat 17.00 sıralarında çığ altında kalan minibüste bulunanlardan 5 kişi hayatını kaybetmiş, 7 kişi ise yaralı olarak kurtarılmıştı. Kayıp olan 2 kişi için ise çığ düşen bölgede ekiplerin arama kurtarma çalışması devam ediyordu