Çığ düşen bölgede arama çalışmaları yeniden başlatıldı

Van’da çığ düşen bölgede sabah saatlerinde yeniden arama çalışması başlatıldı.

Ekipler itfaiye personeli Mehmetcan Taşdemir’e ulaşmak için arama çalışmasını sürdürüyor.

Van-Bahçesaray karayolunda güvenlik önlemi alındı- AA

Van-Bahçesaray karayolunun 33. kilometresinde çığ düşen bölgede kar ve tipi nedeniyle akşam saatlerinde ara verilen arama çalışmalarına sabah saatlerinde yeniden başlandı. Ekipler, çığ altında kalan Van Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nda görevli itfaiye persoeli Mehmetcan Taşdemir’e ulaşmak için arama çalışmasına devam ediyor.

Çığ düşen bölgede olumsuz hava koşulları ise devam ediyor. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Van-Bahçesaray karayolu üzerinde güvenlik önlemi alan Görentaş Jandarma Karakolu ekipleri olumsuz hava koşulları nedeniyle sivil araçların bölgeye gitmesine izin vermedi. Yoğun kar ve tipi nedeniyle görüş mesafesinin 10 metreye kadar düştüğü bölgede, vatandaşlar araçlarıyla güvenli bölgede bekletiliyor.

Dün 3 kişinin cansız bedenine ulaşılmıştı

Dün yapılan arama kurtarma çalışmasında 3 kişinin cansız bedenine ulaşılmıştı. 3 kişinin cansız bedenine ulaşılmasıyla birlikte 5 şubatta yaşanan ikinci çığ felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 36’ya yükselmişti. 4 Şubat’ta yaşanan ilk çığ felaketindeki yolcu minibüsündeki 5 kişiyle birlikte hayatını kaybedenlerin sayısı ise 41 olmuştu. Yaralı sayısının 84 olarak açıklandığı çığ felaketinde, 25 kişinin kurtarıldığı belirtilmişti.

Ne olmuştu?

Van’dan Bahçesaray ilçesine giden yolcu minibüsü ile yol çalışması yapan iş makinesi 4 Şubat akşamı saat 17.00 sıralarında Van-Bahçesaray kara yolunun 33. kilometresinde çığ altında kalmıştı. Çığ düşen bölgede başlayan arama kurtarma çalışmasında, 5 kişinin cansız bedenine ulaşılırken 6 kişi ise yaralı olarak kurtarılmıştı. Kayıp 2 vatandaşı bulmak için devam eden arama kurtarma çalışması sırasında ikinci çığ felaketi yaşanmış, çok sayıda kişi çığ altında kalmıştı.