Çığ düşen bölgede arama kurtarma çalışması yeniden başladı

Van Bahçesaray ilçesinde iki çığ felaketinde şu ana kadar 38 kişi hayatını kaybetti onlarca kişi yaralandı.

Ara verilen arama kurtarma çalışmasına bu sabah itibariyle yeniden başlandı.

Van Bahçesaray ilçesinde çığ altında kalan 2 vatandaş için arama kurtarma çalışması yapan ekiplerin üzerine çığ düştü – AA

Van’ın Bahçesaray ilçesinde çığ düşmesi sonucu kayıp olan 2 vatandaş için arama kurtarma çalışması yapan ekibin üzerine çığ düşmesi sonucu şu ana kadar 33 kişi hayatını kaybetti. Onlarca kişinin yaralandığı çığ felaketinde, çığ altında kalan 25 kişinin ise kurtarıldığı belirtildi. Çığ altında kaç kişinin kaldığına ilişkin net bir bilgi yok.

Dün akşam Van-Bahçesaray kara yolunun 33. kilometresindeki bölgede arama kurtarma çalışmalarına çığ düşme tehlikesine karşı ara verilmişti. Arama kurtarma çalışmasına bu sabah yeniden başlandı.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Sabah saatlerinde çığ felaketinin yaşandığı bölgeye giden Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve AFAD ekipleri, alan taraması yaptı. Ekipler, daha sonra dedektör köpeklerle bölgede arama çalışması yürüttü. Bahçesaray kara yolundaki Yukarınarlıca Mahallesi’nde önlem alan jandarma ekipleri, güvenlik nedeniyle vatandaşların çığ bölgesine gitmesine izin vermiyor.

Çevre illerden Bahçesaray’a gönderilen çok sayıda 112, UMKE, AFAD, Kızılay ekipleri köyde hazır bekletiliyor.

‘3 kişinin çığ altında kaldığı tahmin ediliyor’

Çığ nedeniyle Van’a giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “1 astsubay, 10 uzman çavuş olmak üzere 11 jandarma, 8 güvenlik korucusu, 3 itfaiye görevlisi, 2 karayolları çalışanı, 1 Turkcell çalışanı ile çığda kar altında kalan yakınlarını kurtarmaya gelen siviller olmak üzere toplam 33 vatandaşımız şehit olmuştur” dedi. Soylu, 3 kişinin daha çığ altında kaldığının tahmin edildiğini söyledi.

SP İlçe Başkanı ve Genel İş temsilcisi de hayatını kaybetti

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, çığ faciasında SP İpekyolu İlçe Başkanı Mehmet Emin Kurt’un da hayatını kaybettiğini ifade etti. DİSK Genel-İş de, yaptığı açıklamada Van Büyükşehir Belediyesi İşyeri Temsilcisi Emrullah Ersari’nin de çığ felaketinde kurtarma görevindeyken çığ altında kalarak hayatını kaybettiğini bildirdi.

Cenazeler morglardan alınmaya başlandı

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Şu ana kadar 100 kişinin yaralandığı çığ felaketinde, hayatını kaybedenlerin cenazeleri hastanelerin morgundan yakınları tarafından alınmaya başlandı. Hayatını kaybeden korucu ve askerler için ise gün içerisinde resmi cenaze töreni yapılması bekleniyor.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır’ın da aralarında bulunduğu heyet, gün içinde çığ felaketinin yaşandığı Bahçesaray ilçesinde olacak. Ayrıca CHP heyeti de bugün kente gelerek olay yerinde incelemelerde bulunacak.

Ne olmuştu?

Van’dan Bahçesaray ilçesine giden minibüs ile yol çalışması yapan iş makinesi üzerine 4 Şubat akşamı saat 17.00 sıralarında Van-Bahçesaray kara yolunun 33. kilometresinde çığ düşmüştü. Çığ altında kalan iş makinesinin camlarını kırarak kendi imkanları ile kurtulan operatör Bahattin Karagülle, yolcu minibüsünün çığ altında kaldığını haber vermişti. Haber üzerine ekipler çığ düşen bölgeye giderek arama kurtarma çalışması başlatmıştı. Minibüsün yerini tespit eden ekipler, 5 kişinin cansız bedenine ulaşmış 6 kişiyi ise yaralı olarak kurtarmıştı. Ekipler kayıp olan 2 kişi için bölgede arama kurtarma çalışmasına devam ederken dün öğlen saatlerinde ikinci bir çığ düşmüştü. İki çığ felaketinde de 38 kişi hayatını kaybetmişti.