Çığ düşen bölgede ölenlerin sayısı artıyor

Van Bahçesaray ilçesinde çığ altında kalan 2 vatandaşı kurtarma çalışması sırasında ekiplerin üzerine çığ düşmesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 33’e yükseldi.

Fotoğraf: AA

Çığın düştüğü bölgeye giden Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Van’ın Bahçesaray ilçesinde yaşanan ikinci çığ olayında ekiplerden çok sayıda kişinin çığ altında kaldığını 8’i jandarma, 3’ü güvenlik korucusu, 3’ü itfaiye erinin bulunduğu çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi. AFAD’tan yapılan son açıklamaya göre, sivil olmak üzere 33 kişi yaşamını yitirdi.

‘9 kişinin durumu ağır çığ altında insanlar var’

Halen çığ altında insanların olduğunun değerlendirildiğini kaydeden Bilmez, “Vatandaşlarımızdan da 9 kişinin durumu ağır. Buradan hastanelere sevk edildi. Çığ altında kaç kişinin kaldığına yönelik net bir bilgi yok. Halen çığ altında insanların olduğunu değerlendiriyoruz. Bütün Van halkı seferber oldu. Tüm ekipler düzen içerisinde çalışıyor. Bölge çok riskli, herkesin uyarılara dikkat etmesini istiyoruz” diye konuştu.

Çığ altında kalan AFAD Müdürü kurtarıldı

Çığ altında kalan AFAD Van İl Müdürü Osman Uçar da kurtarılarak hastaneye kaldırıldı. İçişleri Bakanlığı Uçar’ın yerine Muş İl AFAD Müdürünün bölgeye gönderildiğini belirtti.

AFAD ise saat 15.15 itibariyle yaptığı yazılı açıklamada, Van’ın Bahçesaray ve Çatak ilçeleri arasında 24 saat içinde ikinci kez çığ düştüğünü belirtti. Açıklamada, dün çığ altında kalan vatandaşları kurtarmak için çalışan ekiplerin üzerine bugün saat 12.02’de ikinci bir çığ düştüğü bilgisinin alındığı kaydedildi.

AFAD: 153 arama kurtarma personeli sevk edildi

Alınan ilk bilgilere göre 18 kişinin hayatını kaybettiği, 29 kişinin ise yaralandığının belirtildiği açıklamada, olaya müdahale edilmesi için bölgeye, aralarında Şırnak İtfaiyesi’nden 4 kişinin de bulunduğu toplam 153 arama kurtarma personeli ve 17 aracın sevk edildiği kaydedildi. Açıklamada, ayrıca 28 ambulans ve 10 Sağlık Bakanlığı UMKE ekibinin de bölgeye gönderildiği belirtildi.

HDP heyeti incelemelerde bulunacak

HDP Genel Merkezi bir heyet ile bölgede incelemede bulunacaklarını bildirdi. Yapılan açıklamada, “Van Milletvekilimiz Murat Sarısaç, Van il ve ilçe yöneticilerimiz, Van’ın Bahçesaray İlçesinde üst üste yaşanan ve onlarca vatandaşımızın yaşamına mal olan çığ felaketlerinin hemen ardından bölgeye intikal etmiştir. Heyetimiz hem çığ düşen bölgede hem de hastanelerde temaslarda ve incelemelerde bulunmuştur.

Yarın da (6 Şubat Perşembe) milletvekillerimiz Celadet Gaydalı, Mensur Işık, Muazzez Orhan, Murat Sarısaç, Musa Farisoğulları ve Sait Dede’den oluşan heyetimiz bölgede olacaktır” denildi.

Kılıçdaroğlu geçmiş olsun diledi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Van’da meydana gelen çığ felaketiyle ilgili, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’le telefonda görüştü. CHP’den yapılan açıklamaya göre Kılıçdaroğlu, Vali Bilmez’den çığ felaketi ve bölgede yürütülen arama-kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Kılıçdaroğlu, ayrıca, çığ felaketinden yaralı kurtarılan, eski AK Parti Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan’ı da arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

Çığ tehlikesi nedeniyle çalışmaya ara verildi

Akşam saati itibariyle yeniden çığ tehlikesi ihtimaline karşı arama kurtarma yapılan bölge tamamıyla boşaltıldı. Arama kurtarma çalışmasına ne zaman başlanılacağına ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Ne olmuştu?

Van’dan Bahçesaray ilçesine giden minibüs ile yol çalışması yapan iş makinesi üzerine 4 Şubat akşamı saat 17.00 sıralarında Van-Bahçesaray kara yolunun 33. kilometresinde çığ düşmüştü. Çığ altında kalan iş makinesinin camlarını kırarak kendi imkanları ile kurtulan operatör Bahattin Karagülle, yolcu minibüsünün çığ altında kaldığını haber vermişti. Haber üzerine ekipler çığ düşen bölgeye giderek arama kurtarma çalışması başlatmıştı. Minibüsün yerini tespit eden ekipler, 5 kişinin cansız bedenine ulaşmış 6 kişiyi ise yaralı olarak kurtarmıştı. Ekipler kayıp olan 2 kişi için bölgede arama kurtarma çalışmasına devam ediyordu.