Çiğli Belediyesi’nde greve çıkan 69 işçi işten çıkarıldı

İzmir’de Çiğli Belediyesi’nde, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri sonrası iş bırakan 69 işçi Kod-46’dan işten çıkarıldı.  

Çiğli Belediyesi’nin sosyal tesislerinde çalışan 69 işçi, aralık ayından itibaren TİS görüşmelerini sürdürüyordu. İşçiler, taleplerinin karşılanmaması üzerine 2 gün önce iş bırakmıştı. 1 Ocak itibarıyla toplu iş sözleşmesi sona eren DİSK’e bağlı Devrimci Turizm İşçileri Sendikası üyesi işçiler, Kod-46’dan isten çıkarıldı.

‘İşçiler görev yerlerini terk etmeyecek’

 Dev Turizm İş İzmir Şube Başkanı Zöhre Aksüt, bayram öncesi işten çıkarmaları insanlık dışı, vicdan yoksunu bir davranış olarak değerlendirdi. İşçilerin 2 gündür iş bıraktığını hatırlatan Aksüt, şunları ifade etti:

“İşçiler işten çıkarma kararından sonra da görev yerlerini terk etmeyecekler, direniş böyle devam edecek. Bir haksızlıktır insanlığa da vicdana da sığmayacak bir şeydir. Bunu herhangi bir faşist değil bizim demokrat dediğimiz insanların yapmasının tartışılacak bir noktası yok. İçlerinde durumu kötü olan işçiler var. Kiralarını ödeyeceklerdi ya da çocuklarına bayramlık alacaklardı.”

Kod-46 hırsızlık, görevi kötüye kullanma ve şirket bilgilerini sızdırma gibi nedenlerden haklı fesih içeriyor. 

MA – İZMİR