Çin, Covid-19’un labotuvardan çıktığı iddialarına kanıt istiyor

Çin, ABD Başkanı Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun yeni tip koronavirüsün kaynağının Wuhan’daki bir laboratuvar olduğu yönündeki iddialarına kanıt göstermelerini istedi.

Çin Komünist Partisinin (ÇKP) resmi yayın organı Global Times’ta ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun “temelsiz suçlamalarını” reddeden bir başyazı yayımlandı. Yazıda, Pompeo’nun Wuhan’daki laboratuvar konusunda blöf yaptığı belirtildi ve Trump yönetimi, Çin’e karşı “eşi benzeri görülmemiş bir propaganda savaşına” girmekle suçlandı.

Çin ayrıca, Mike Pompeo’nun Covid-19’un Wuhan’daki laboratuvardan ortaya çıktığı savına kanıt göstermesini talep etti.

‘İnsanlık medeniyeti için bir utanç’

ÇKP’nin resmi yayın organlarından People’s Daily gazetesi de “ABD’nin Covid-19 salgını için tazminatı gündeme getirmesi insanlık medeniyeti için bir utanç” başlığıyla yayımladığı bir başyazıda Beyaz Saray’ı hedef aldı.

Başyazıda “ABD’li bazı siyasetçilerin Covid-19 salgınını, hastalığı siyasileştirmekten tazminat talep etmeye kadar siyasi bir şov haline getirdiği’ savunularak, “ABD tarafından tekrar tekrar sahnelenen kaba güldürü dünya genelindeki insanları şaşırtıyor.” ifadelerine yer verildi.

‘Washington U dönüşü yaptı’

ABD’nin daha önce Çin’in salgınla mücadele çabalarını ve şeffaflığını takdir ettiği hatırlatılan başyazıda “Washington U dönüşü yaptı ve bazı ABD’li politikacılar böyle yaparak kendi gerekli sorumluluklarından kaçabileceğini düşündü.” denildi.

ABD’nin Covid-19 için “Çin virüsü veya Wuhan virüsü” isimlerini kullanarak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kurallarını ihlal ettiği savunulan yazıda, “(ABD’li siyasilerin) Yaptıkları uluslararası hukuk ve adaleti aşağılamaktır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, son olarak yaptığı açıklamada “Çin’in, yürüttükleri standartların altındaki laboratuvarlar ile dünyayı enfekte etme geçmişi var. Size bunun (Covid-19) Wuhan’daki laboratuvardan çıktığına dair çok sayıda delil olduğunu söyleyebilirim.” ifadelerini kullanmıştı.

Trump da 1 Mayıs’ta, yeni tip koronavirüsün Wuhan’daki bir laboratuvardan çıktığına ilişkin kanıtları gördüğünü ancak şu anda detay paylaşamayacağını öne sürmüştü.

AA – ANKARA