Çin’de koronavirüs kontrol altına alınmaya başlandı

Çin’de yeni tip koronavirüs son günlerde belirli oranda kontrol altına alınmaya başlandı.

Çin’in Fucien kentinde çöken karantina otelinde ise hayatını kaybedenlerin sayısı 18’e yükseldi

Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını son günlerde belirli oranda kontrol altına alınmaya başlandı. Bunun üzerine insanlar Bahar Bayramı’yla gittikleri şehirlerden çalıştıkları kentlere geri dönmeye başladı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamada da, vaka sayısı ve ölü sayısında gerileme yaşandı. Açıklamaya göre; salgın nedeniyle son 24 saatte 17 kişi hayatını kaybetti, 19 vaka tespit edildi. Daha önceki açıklamalarda salgın nedeniyle günde ortalama 100 kişi hayatını kaybediyordu.

Hayatını kaybedenlerin tamamı Kovid-19’un en yoğun olarak görüldüğü Hubey eyaletinde gerçekleşti. Çin’de salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı, 3’ü Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden olmak üzere 3 bin 139’a ulaştı.

Müşahede altına alınanların sayısında gerileme yaşandı

Toplam vaka sayısı da 4 bin 794’ünün durumu ciddi olmak üzere 80 bin 754’e yükseldi. Şüpheli vaka sayısı 349’a, müşahede altına alınan kişilerin sayısı ise 16 bin 982’ye geriledi.

Çöken karantina oteli: 18 ölü 12 kişi enkaz altında

Öte yandan Çin’in güneyindeki Fucien eyaletine bağlı Çüencou kentinde Kovid-19 vakalarının karantina merkezi olarak kullanılan Şincia (Xinjia) Express Hotel cumartesi akşamı çökmüştü. Enkazda yapılan arama kurtarma çalışmalarında şu ana kadar 59 kişi çıkarıldı. Bunlardan 18’i hayatını kaybetti. Yetkililer, 12 kişinin göçük altında olduğunu belirtirken, kurtarma çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Olaya yönelik yapılan soruşturmada yetkililer otelin, birinci katında yapılan onarım çalışmalarında meydana gelen bir kaza nedeniyle çöktüğünü kaydetmişti. Bina sahibinin gözaltına alındığı duyurulmuştu.

Yerel hükümetin, söz konusu oteli Kovid-19 salgınının en yoğun olarak görüldüğü Hubey eyaleti ile Cıciang eyaletinin bazı bölgelerinden gelen kişilerin karantinası için tahsis ettiği ifade edilmişti.

14 gün karantina tavsiyesi

Yerel hükümetler, kentlere dışardan gelen kişilere 14 gün boyunca kendilerini karantinaya almaları tavsiyesinde bulunuyor. Karantina durumu bazı bölgelerde yerel hükümetin tahsis ettiği otel ve benzeri binalarda da olabiliyor.

Kovid-19’un insan vücudundaki kuluçka süresi, salgının ilk başlarında 14 gün olarak açıklanmıştı. Ancak Çin makamları bu kuluçka süresinin bazı hastalarda 27 güne kadar çıkabildiğini bildirmişti.

Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta ortaya çıkan Kovid-19 salgını nedeniyle, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke, Çin’in bu kentinde mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti. Yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “acil durum” ilan etmişti.

AA – PEKİN