Çin’de koronavirüs nedeniyle can kaybı hızla geriliyor

Çin’de koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı hızla gerileyerek ilk defa tek haneli rakamlara düştü.

Bilim insanı Zhong Nanshan da, Çin’de yeni vakaların daha da düşeceğini belirterek, salgının dünya genelinde Haziran ayı sonuna doğru sona ereceğini tahmin ettiğini söyledi.

Çin’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının yayılmasında ve hayatını kaybedenlerin sayısında gerileme yaşandı. Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan yazılı açıklamaya göre; Hayatını kaybedenlerin oranı 3 bin 179’a, vaka sayısı ise 4 bin 20’sinin durumu ağır olmak üzere 80 bin 81 3 oldu.

Can kaybı hızla geriliyor

Anadolu Ajansı’nda geçen bilgilere göre; Çin’de son haftalarda hızla gerileyen can kaybı ve yeni vaka rakamları tek haneye indi. Son 24 saatte salgın nedeniyle 7 kişi hayatını kaybetti, 8 yeni Covid-19 vakası saptandı. Söz konusu ölümlerin 6’sı salgının merkezi durumundaki Hubey eyaletinde olurken, biri Şandong eyaletinde gerçekleşti.

Virüs bulaşma durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 147’ye müşahede altındaki kişilerin sayısı 12 bin 161’e gerilerken, iyileşerek taburcu edilen kişilerin sayısı 64 bin 111’e çıktı.

Yabancı ülkeden gelen 88 kişide virüs saptandı

Çin’e yabancı ülkelerden gelen vatandaşlarda saptanan ve “ithal vaka” olarak adlandırılan vaka sayısı da 88’e yükselirken, Çin ana karası dışında Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde vaka sayısı 131’e çıktı.

Nanshan: Salgın Haziran ayının bitimine doğu sona erecek

SARS salgınını ilk keşfeden bilim insanı olan Zhong Nanshan da önemli açıklamalarda bulundu. Çin’de koronavirüs danışmanı olan Nanshan, salgının dünya genelinde Haziran ayının sonuna doğru sona ereceğini tahmin ettiğini açıkladı. Nanshan, virüsün merkezi olan Çin’in Hubei eyaletinde de yeni vakaların en düşük sayıda olduğunu, daha da düşeceğini belirtti.

ABD ordusunun virüsü Vuhan’a getirdiği iddiası

Çin’de son haftalarda ülkenin önde gelen epidemiyologlarından Cong Nanşan, virüsün Vuhan’da çıkmasının, virüsün kaynağının Çin olduğu anlamına gelmediği iddiasını öne sürmüştü.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien dün Twitter’daki hesabından ABD’yi hedef alarak, ABD ordusunu virüsü Vuhan’a getirmekle itham etmişti. Sözcü Cao, “Salgını Vuhan’a getiren ABD ordusu olabilir. Şeffaf olun. Verilerinizi halka açıklayın. ABD bize bir açıklama borçlu” demişti.

Salgın Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde geçen aralık ayında ortaya çıkmış, kısa sürede ülkede ve yurt dışına yayılmıştı. Dünya genelinde birçok ülkede hızla artan salgından dolayı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19’u “pandemi” olarak ilan etmişti.