Çin’de koronavirüs yeni vaka sayısı 13’e düştü

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) merkezi konumundaki Çin’in Wuhan kentinde salgınının başlamasından bu yana ilk kez iki gün üst üste yalnızca birer vakanın tespit edildiği bildirildi.

Çin genelinde ise bugün yeni koronavirüs vaka sayısı 13 olarak açıklandı.

Çin Sağlık Bakanlığı, Wuhan’da dün ve bugün birer yeni Covid-19 vakasının kayıt altına alındığını bildirdi. Bakanlık, bugün ülke genelinde yeni vaka sayısının 13 olduğunu duyurdu. Vakalardan 3’ünün Pekin, 3’ünün Şanghay, 1’inin Siçuan, 5’inin de Guangdong’da görüldüğü bilgisi paylaşıldı.

69 bin 614 kişi iyileşti

Çin’de virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 3 bin 237’ye yükseldi. Toplam vaka sayısının 80 bin 894 olduğu, bu kişilerden 69 bin 614’ünün de iyileştiği kaydedildi.

Wuhan Ocak ayı sonunda giriş çıkışlara kapatılmıştı

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık’ta tespit edilmişti. Wuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık’ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli” hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı. Virüsün kısa sürede diğer şehir ve eyaletlere sıçraması nedeniyle Wuhan kenti, ocak sonunda giriş çıkışlara kapatılmıştı.

AA – ANKARA