Çin’de koronavirüsten ölenlerin sayısı 3 bini aştı

Çin’de koronavirüs salgını nedeniyle son 24 saatte 31 kişi hayatını kaybetti.

Şu ana kadar hayatını kaybedenlerin sayısı ise 3 bini aştı.

Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını can almaya devam ediyor. Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre; ülkede salgın nedeniyle son 24 saatte 31 kişi hayatını kaybetti, 139 yeni Kovid-19 vakası saptandı.

Virüs bulaşma durumları şüpheli olan kişilerin sayısı 522 olarak bildirilirken, gözetim altında tutulanların sayısı da 32 bin 870’e geriledi. İyileşerek taburcu edilen hastaların sayısı 52 bin 45’e yükseldi.

Ölümler Hubey eyaletinde

Son 24 saatte hayatını kaybedenlerin tamamı virüsün ortaya çıktığı Hubey eyaletinde gerçekleşti. Çin’de şu ana kadar hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 14’e ulaştı. Bugüne kadar tespit edilen yeni koronavirüs vakası ise 80 bin 270’e çıktı.

Hubey’deki geçici hastaneler kapatılıyor

Kovid-19 salgınının merkezi durumunda olan Hubey eyaletinde normal hastanelerde kapasite yetersizliği nedeniyle kurulan 16 geçici hastanenin tedricen kapatılacağı açıklanmıştı. Karar sergi salonları, spor salonları ve çeşitli binalardan dönüştürülen ve yatak kapasitesi 5 bini bulan geçici hastaneyi kapsadı. Çin’de son haftalarda Hubey başta olmak üzere yeni vaka, şüpheli vaka sayısında ciddi oranda azalmanın bunda etkili olduğu aktarılmıştı.

Eyalete bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta ortaya çıkan Kovid-19 salgını nedeniyle, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke, Çin’in bu kentinde mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti. Virüsün kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “acil durum” ilan etmişti.

AA – PEKİN