Çin’de koronavirüsten ölenlerin sayısı 3 bin 213 oldu

Çin’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısının 3 bin 213 olduğu bildirildi.

Çin’de bugüne kadar 67 bin 749 kişi ise iyileşerek taburcu edildi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Çin’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin verilere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, son 24 saatte tamamı Hubey eyaletinde olmak üzere 14 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Açıklamada, hayatını kaybedenlerin sayısının 3 bin 213 olduğu ifade edildi.

Son bir gün içinde 16 yeni vakanın tespit edildiğinin belirtildiği açıklamada, toplam vaka sayısının 80 bin 860’a yükseldiği kaydedildi.

67 bin 749 kişi iyileşerek taburcu edildi

Bu vakalardan 9 bin 898’inin tedavi altında olduğunun kaydedildiği açıklamada, bugüne kadar iyileşerek taburcu edilenlerin sayısı ise 67 bin 749 olarak aktarıldı. Çin ana karası dışında, yeni tip koronavirüs nedeniyle 4 kişinin hayatını kaybettiği Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde de vaka sayısının 148’e yükseldiği ifade edildi.

Salgın ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık’ta ortaya çıkmıştı. Salgın nedeniyle, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke, Çin’in bu kentinde mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti. Dünya Sağlık Örgütü salgını “Pandemi” (küresel salgın) olarak değerlendirmişti.