Çin’de öğrenciler dekanı alıkoydu

Çin’de, fakültelerinin meslek okulu ile birleştirilmesini protesto eden öğrenciler, fakülte dekanını 30 saat boyunca alıkoydu.

Fotoğraf: Arşiv/ABC Gazetesi

Ciangsu eyaletine bağlı Dangyang kenti Kamu Güvenliği Bürosu’nun ülkenin sosyal paylaşım sitesi Veybo’dan paylaştığı açıklamaya göre; Nancin Normal Üniversitesi Congbey Fakültesi’nden kalabalık bir grup öğrenci, Çin Eğitim Bakanlığının aldığı “fakültenin bir meslek okuluyla birleşmesi” planını protesto etti.

Öğrencilere müdahale

Öğrenciler, planın iptal edilmesini talep ederek Congbey Fakültesi’nin Çang soyadlı dekanını 30 saat boyunca alıkoydu. BBC’nin haberine göre; polis öğrencilere cop ve biber gazıyla müdahale ederek, dekanı protestocuların elinden aldı. Müdahale sonucu bir öğrenci yaralandı.

Öğrenciler eğitim kalitesinin azalacağından endişe ediyor

Protesto, Çin Eğitim Bakanlığının 6 Haziran’da üniversiteler tarafından fonlanan ve devlet desteği almayan bağımsız fakültelerin meslek okullarıyla birleştirileceğini açıklamasının ardından geldi. Öğrenciler söz konusu uygulama nedeniyle okullarının eğitim kalitesi ve itibarının azalacağından endişe duyuyor.

Çin’de son günlerde Bakanlığın kararına tepkiler, bazı üniversitelerde protesto düzenleyerek veya ilgili makamlara dilekçe vererek gösteriliyor.

AA – ANKARA