Çin’den gelen yolculara termal kameralarla kontrol

İstanbul Havalimanı’nda termal kamera uygulamasına başlandı. Termal kamera ile öncelikle koronavirüs salgını nedeniyle Çin’den gelen uçakların yolcuları kontrolden geçirildi.

İstanbul Havalimanı’ndan termal kamera ile yapılan kontrol.

Çin’in Pekin, Guangzhou ile Şangay’dan hareket eden uçaklar, saat 06.00’dan itibaren İstanbul havalimanına ulaştı. Körüklere yanaşan uçaktan inen yolcular, kurulan termal kameralarla detaylı şekilde tarandı. Çin’den gelen yolcuların büyük çoğunluğunun maske taktığı görüldü.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü İstanbul Havalimanı Başhekimi Aykut Yener Kavak, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çin’in Vuhan kentinden başlayan bir koronavirüs salgını olduğunu hatırlattı.

Çin’den İstanbul Havalimanı’na gelen yolcular

‘Öncelik Çin uçaklarının olacak’

Kavak, İstanbul Havalimanı’nda 13 Ocak’tan itibaren önlem almaya başladıklarını, Çin’deki uçuşlarla ilgili risk değerlendirme ve analizi yaptıklarını ifade etti. Kavak, şöyle konuştu: “Havayolu şirketleri ile alandaki diğer tüm birimlere bilgilendirme notları ve kişisel olarak alınabilecek tedbirleri bildirdik. Daha sonra Bakanlığımızın Bilim Kurulu kararları doğrultusunda buradaki tedbirleri seviye seviye işleme koymaya başladık. Bugün de dün geceden beri başladığımız termal kamera taramalarına bundan sonra öncelikle Çin uçakları olmak üzere devam ediyoruz.”.

‘Termal kamera 38 derece üstündeki vücut ısısını yansıtıyor’

Termal kameraların 38 derecenin üstündeki vücut ısısını yansıtan sistemler olduğuna değinen Kavak, şöyle devam etti:

“Bunlar sadece kamera önünden geçilirken vücut ısısı 38 derecenin üzerinde olan kişileri seçmemizi, ayıklamamızı sağlıyor. Eğer 38 derecenin üzerindeyse o kişileri gruptan ayırarak, ilk önce muayene ve sorgulamalarını yapıyoruz. Bir risk ya da olası vaka olma ihtimali varsa o zaman karantina odalarımızda değerlendirmeleri bitirdikten sonra 112’nin özel donanımlı ambulanslarıyla negatif basınçlı sedyelerle referans hastanelere sevkini sağlıyoruz. Daha sonra tanı ve tedavi için hastanedeki süreç başlıyor.”

AA – İSTANBUL