Cinsel istismar suçunu kabul eden papaz kiliseyi suçladı

Fransa’da cinsel istismarla suçlanan Lyon Katolik Kilisesi’nin eski papazı Bernard Preynat, kiliseyi istismara eğilimi konusundaki uyarılarını dikkate almamakla suçladı. 

Fotoğraf: Lyon Katolik Kilisesi eski papazı Bernard Preynat – Reuters

Fransa’da Lyon Katolik Kilisesi’nin eski papazı Bernard Preynat’ın cinsel istismarla suçlandığı dava ikinci gününde devam etti. Fransız basınında yer alan haberlere göre;

Preynat, duruşmada “Daha 14 yaşında dersteyken, (erkek çocuklara karşı) ilgi duyduğumu biliyordum. Bana hasta olduğumu söylediler ama benden kurtulmak istediler ve beni başka bir seminere gönderdiler. Bana yardım etmeliydiler, beni papaz yaptılar.” dedi.

Papaz suçlamaları kabul etti

Kiliseyi istismara eğilimi konusundaki uyarılarını dikkate almamakla suçlayan Preynat, hakkındaki cinsel istismar suçlamalarını kabul etti. Preynat’ın cinsel istismarına maruz kalan kişiler de mahkemede konuştu.

Virieux 45 yıl sonra yaşadığı tacizi anlatmıştı

Bu arada, France 24’ın haberinde, Preynat’ın cinsel istismarda bulunduğu iki kişinin daha önce intihar ettiği vurgulandı. Fransa’da Ocak 2016’da Bertrand Virieux isimli kişi, kilisede yaşadığı istismar hakkında 45 yıl sonra konuşmuştu. Daha sonra çok sayıda kişi istismara uğradığını açıklayarak Virieux’ün başkanlığını yaptığı “Hür söz” isimli derneğe katılmıştı. Bernard Preynat’ın cinsel istismarına uğradığını söyleyenlerin sayısının artması nedeniyle olay ülke çapında duyulmuştu.

Kilise Kardinali suçları örttüğü gerekçesiyle sorgulandı

Lyon Katolik Kilisesi Kardinali Philippe Barbarin ise Preynat’ın suçlarını örttüğü gerekçesiyle sorgulanmıştı. Barbarin, 2009’da hakkında suçlamalar olan Preynat’ı görevden almak yerine başka bir bölgeye atamış, papaz 6 ay sonra da eski görev bölgesine dönmüştü. Preynat, hakkındaki suçlamaları kabul etmesine rağmen 2015’e kadar görevinin başında kalmaya devam etmişti.