Cinsel istismara uğrayan Koreli kadınlara tazminat ödenmesi kararı

Güney Kore’de mahkeme, Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı’nda Japon askerlerin cinsel istismarda bulunduğu Güney Koreli kadınlara tazminat ödemesine hükmetti.

Güney Kore bayrağı

Yonhap’taki habere göre, başkent Seul’deki mahkemede, İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon askerler tarafından cinsel istismara uğrayan Güney Koreli kadınların 2013’te açtığı dava görüldü. Mahkemeden yapılan açıklamada, Japonya hükümetinin, istismara uğrayan 12 kadının her birine 100 milyon won (91 bin 300 dolar) tazminat ödemesine karar verildiği belirtildi.

İnsanlığa karşı suç olduğu vurgusu

Açıklamada Japon askerler tarafından cinsel istismara uğrayan kadınlara yapılanların “insanlığa karşı suç” olduğu vurgulandı.

Japonya Başbakanından karara tepki

Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, cinsel istismara uğrayan Güney Koreli kadınlara, tazminat ödenmesi kararına tepki gösterdi. Suga, basına yaptığı açıklamada, mahkemenin dün açıkladığı ve “uluslararası hukuku ihlal eden” kararın “tamamıyla kabul edilemez” olduğunu savundu.

Uluslararası hukukta egemen bir devletin yabancı mahkemelerin hükümlerine tabi tutulamayacağını öne süren Suga, davanın düşürülmesi gerektiğini belirterek, “Güney Kore hükümetini uluslararası hukuk ihlalini tashih etmeye sevk ediyorum.” dedi.

İstismar edilen kadınlara tazminat ödenmesine ilişkin anlaşma

Büyük çoğunluğu Kore, Filipinler, Tayvan ve diğer Asya ülkelerinden yaklaşık 200 bin kadın, 1910-1945 yıllarında Kore Yarımadası’nı işgal eden Japon askerleri tarafından tecavüze ve cinsel istismara uğramıştı.

Güney Kore ve Japonya, istismar mağduru kadınlara tazminat ödenmesi için 2015’te anlaşma imzalamıştı. Anlaşma kapsamında Seul ve Tokyo, istismara uğrayan Koreli kadınlar konusunun “nihai ve değiştirilemez şekilde” karara bağlanmasını öngörmüştü.

Tokyo ve Seul yönetimleri arasında uzun süre devam eden görüşmelerden sonra Aralık 2015’te varılan anlaşma çerçevesinde, geçmişte köle yapılan kadınların terapisi ve maddi ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik projeler organize edilmesi amacıyla Seul’de bir vakıf kurulmuştu.

Güney Kore, hayattaki istismar mağduru kadınlara ve ailelerine destek olmak üzere Japonya tarafından finanse edilen bu vakfın feshedildiğini açıklamıştı. Anlaşma kapsamında Japonya, hayatta kalan kadınlara tazminat ödenmesi için fon kurmuş, karşılığında Güney Kore’nin artık bu konuda suçlayıcı ifade ve tavırlardan kaçınmasını talep etmişti.

Japonya Bakanlar Kurulu Sekreterliği 2019’un sonunda, Japon askerlerinin İkinci Dünya Savaşı’nda Güney Koreli kadınlara cinsel istismarda bulunduğunu doğrulamıştı.

Kaynak: AA