Cinsel saldırı ve delil karartma ile suçlanan sanıklar 2 yıldır serbest

Ankara’da Prof. Dr. Hasan Bilgili ve yardımcısı Serkan Durmaz’ın veteriner Ç.B’ye (23) cinsel saldırıda bulunduğu suçlamasıyla yargılandığı davanın 4. duruşması, Ankara Adliyesi 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Ç.B., can güvenliğinin olmadığını ifade ederek adalete olan güveninin de bu süreçte zedelendiğine değindi. Sanıkların tutuksuz yargılanmasına karar verilerek dava 7 Temmuz 2021 tarihine ertelendi.

Müdahil avukatı Aslı Arıhan

Prof. Dr. Hasan Bilgili, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde öğretim üyesi olduğu 2019 yılı Nisan ayında, kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.’ye cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınıp tutuklanmış ardından da re’sen tahliye edilmişti. Yürütülen soruşturma kapsamında Bilgili ve yardımcısı veteriner hekim Serkan Durmaz hakkında ‘cinsel istismar’, jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt hakkında ‘delilleri yok etme’ suçundan dava açılmıştı.

Deliller yok edildi

Ankara Kadın Platformu ve çok sayıda kişinin takip ettiği davaya Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi de İstanbul Sözleşmesi kapsamında müdahil olmak istedi.

Sanıklar, sanık müvekkilleri ve Ç.B’nin ailesi ve avukatlarının hazır bulunmasıyla duruşma başladı. Ç. B’nin avukatı Aslı Arıhan iki yıl boyunca delillerin yok edildiğine dikkat çekerek “Dosyaya sürekli oradan buradan raporlar geliyor. Bu raporlara gerek yok. Cinsel saldırıya uğrayan bir kadının jinekologda ne işi var” diye sordu.

Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Ceren Kalay Eken ise Ankara Şehir Hastanesi’nde delil niteliğindeki sperm örneklerinin çöpe atıldığını hatırlatarak “Savcılığa konu hakkında şikâyette bulunmuştuk. Ç.B’nin verdiği numunelerin adli vaka yazılmadığı için atıldığı ortaya çıktı. Suçluların elini kolunu sallayarak gezmesini kabul etmiyoruz. Buradan çıkan mesaj ise üniversitelerde böyle olaylar yaşanabilir demek oluyor” diye konuştu ve sanıkların tutuklanmasını talep etti.

Sanık avukatları ise herhangi bir tutuklamayı gerektirecek durumun olmadığını ifade ederek delillerin de karartılmadığını savundu. Süreç içinde yapılan ihmallerden de müvekkillerinin sorumlu olmadığını söyledi.

‘Sen ne ilksin ne de son olacaksın’ dediler

Gözyaşları içinde söz alan Ç.B şöyle konuştu:

“Yaşadığım süreç çok zor ve bu adamların dışarıda olması benim adalete olan güvenimi zedeliyor. 2 yıldır bu kişiler dışarıda. Tutuklanmalarını ve en ağır cezayı almalarını istiyorum. Ben en başından beri delillerin karartıldığını söylüyorum. Bana, ‘Sen ne ilksin ne de son olacaksın. Delilleri karartırız. Seni de öldürürüz’ dediler. Ben olay günü ölümden döndüm. Bu adamlar dışarıda olduğu sürece can güvenliğim yok.”

Dava 7 Temmuz’a ertelendi

Görülen duruşmanın ardından mahkeme heyeti tutuklama ve Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezinin katılma talebini reddederek Serkan Durmaz’ın adli kontrol kararının devamına karar verdi. Adli tıp raporunun gelmesini bekleyerek bir sonraki duruşmayı 7 Temmuz 2021 tarihine erteledi.