Cinsel saldırıya uğrayan Havva için ‘adalet’ istinaftan beklenecek!

Giresun’da yaşayan zihinsel engelli Havva K.’ye “nitelikli cinsel saldırı”dan yargılanan iki sanık hakkında verilen beraat kararı istinaf mahkemesine gönderildi.

Avukatı Nakıpoğlu, beraat kararının büyük bir hak gaspı olduğunu belirterek, “Havva’nın gözyaşlarının peşindeyim, Havva için adalet mücadelemiz bitmedi. İstinaf mahkemesinde adaletin sağlanacağını umuyorum.”

Avukatı Selin Nakıpoğlu ve Giresun Kadın Platformu’nun Havva K. için yaptıkları açıklamadan – yenigiresun.net

Giresun’da yaşayan ve özel eğitim gören Havva K.’nin, babası A.K. tarafından Aralık 2016’da hastaneye götürüldüğünde 5 aylık hamile olduğu anlaşıldı. Bunun üzerine baba A.K., kızının köyde komşuları olan 60 yaşlarındaki Mehmet Ç. tarafından tecavüze uğradığını anlattığını belirterek şikayetçi oldu.

Espiye Cumhuriyet Başsavcılığı’nda Havva K.’nın beyanının ardından aynı gün Mehmet Ç. gözaltına alındı. Mehmet Ç., Espiye Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifadesinde Havva’yı tanıdığını, çocuğun kendisinden olmadığını belirterek suçlamaları reddetti.

Havva K.’nin Yağlıdere Jandarma Komutanlığı’nda verdiği beyanında, Mehmet Ç.’nin iki üç defa kendisine silah zoru ile tecavüz ettiğini, iki gün sonra ise Okan Y.’nin de evde tek başına olduğu sırada eve geldiğini, kendisine tecavüz ettiğini söyledi.

Okan Y.’den ‘rıza’ savunması

Havva K.’nin beyanları üzerine 19 Aralık 2016 tarihinde Gebze’de gözaltına alınan Okan Y., ifadesinde Havva K.’yi evinin yan tarafındaki inşaatta çalışırken tanıdığını belirtti. Okan Y., Havva’nın “rızası” ile ilişkiye girdiğini öne sürerek suçlamaları kabul etmedi. Okan Y. Mehmet Ç.’nin de Havva’nın evine gidip geldiğini gördüğünü söyledi.

‘Nitelikli cinsel saldırıdan beraat’

Giresun Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Mehmet Ç. ve Okan Y. hakkında “Nitelikli cinsel saldırı” suçlamasıyla dava açıldı. 2018 yılının Ekim ayında görülen davanın karar duruşmasında mahkeme her iki sanık için de beraat kararı verdi.

‘Beraat kararı büyük bir hak gaspı’

BİA’dan Evrim Kepenek’e konuşan Havva K.’nın avukatı Selin Nakıpoğlu, beraat kararının büyük bir hak gaspı olduğunu belirtti. Nakıpoğlu, “Ne yazık ki yargılamanın neredeyse bitmek üzere olduğu bir süreçte davaya katıldım. Havva yüzde 75 zihinsel engelli. Silah zoruyla iki erkeğin tecavüzüne uğradı, tecavüz sonucu hamile kaldı, yasal süre geçti diye çocuğu doğurmak zorunda kaldı. Soruşturma aşamasında silah ortadan kaybedildi.” dedi.

‘Tüm köy biliyordu ama sustu’

Etkili ve etkin bir soruşturmanın yapılmadığını ve şiddetin üzerinin örtülmeye çalışıldığının çok açık olduğuna dikkat çeken Nakıpoğlu, şöyle konuştu: “Tüm köy biliyordu ama sustu, Havva’nın çığlığı duyulmadı. Dosyada zihinsel engelli olduğunu ortaya koyan dört rapor var ama Havva’yı görmeden kanaat bildiren Adli Tıp Üst Kurulu ‘Havva’nın zeka geriliği yoktur’ diye rapor verdi. Yani kurul davanın kaderine etki edecek kadar mühim bir bilirkişi raporu düzenleniyor ama suça maruz kalmış kadını görmüyor bile ve ‘zeka geriliği yok’ diyebiliyor. Mahkeme de bilimsel kriterleri taşımayan bu rapora dayanarak hüküm kurdu, ‘rıza var’ dedi.”

‘Zeka geriliği olan birinin rızası olamaz’

Zeka geriliği olan birinin iradesinin olmadığı gibi rızasının da olamayacağına dikkat çeken Nakıpoğlu, “Birden çok suçtan yargılanan sanıklar için ‘suçsuzlar’ dedi. Müvekkilim 39 kilo, sanıkların kiloları ise 80’in üzerinde ve buna rağmen ‘mukavemet edebilirdi, rıza var’ dedi erkek yargı. Ayrıca sanıklardan biri olan 65 yaşındaki M. hakkında aynı köyden pek çok ihbar da almıştık.” şeklinde konuştu.

‘Havvanın gözyaşlarının peşindeyim’

Onlarca kadının M.’den cinsel şiddet gördüğüne dair ihbarını kendilerine ulaştığını söyleyen Nakıpoğlu, “Mahkeme bu beyanları da dikkate almadı. Sanıklar dava başlamadan ikametgahlarını başka şehire aldırmışlar ve heyet karşısına bile çıkmadan SEGBİS yolu ile ifade vermişler. Onlar için süreç güzel ilerlemiş yani. Ama her duruşmaya köyünden zor şartlarda gelen Havva için öyle kolay değildi ve yargılama sürecinde yaşadıkları da oldukça travmatikti.” dedi.

Nakıpoğlu, “Havva’nın gözyaşlarının peşindeyim, Havva için adalet mücadelemiz bitmedi. İstinaf mahkemesinde adaletin sağlanacağını umuyorum.” diye konuştu.

Havva’ya yönelik beraat kararı Meclis’e taşınmıştı

Öte yandan beraat kararı üzerine HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları da Meclis’e soru önergesi vermişti. Hatimoğulları önergede, “Adli Tıp Havva ile yüz yüze görüşme dahi yapmadan nasıl ‘Havva’nın sanıklara mukavemet edebileceği, kendi işlerini yapabileceği’ kararına varabilmiştir? 39 kilo ağırlığındaki Havva’nın 90 kiloluk sanıklara mukavemet edebilmesi gerçekçi midir? Davanın gidişatını etkileyen Adli Tıp görüşünün çelişkili kararını Mahkeme neden sorgulamadan sanıklar lehine karar vermiştir?” diye sormuştu.