Cinsel saldırıya uğrayan stajyer avukatın dayanışma çağrısına destek

Avukat M.K. tarafından cinsel saldırıya uğradığını anlatarak dayanışma çağrısında bulunan stajyer avukata “Öykü ile Dayanışan Kadın Avukatlar” dan destek geldi.

İstanbul Barosu da olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Sosyal medyadan 16 Şubat’ta “Merhaba ben Öykü” isimli hesap aracılığıyla İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat M.K. tarafından cinsel saldırıya uğradığını duyuran stajyer avukatın dayanışma çağrısı üzerine kadın avukatlardan destek açıklaması geldi.

‘Onlarca kadının şikayetçi olacağı yönünde beyanları var’

Açıklama, “Öykü ile Dayanışan Kadın Avukatlar” imzasıyla yayınlandı. Açıklamada hukuk fakültesi öğrencisi genç kadının dayanışma çağrısı üzerine iletişim kurulduğu ve adliyeye gelindiği belirtildi. Öykü’nün şikayetçi olduğu ve ifadesini verdiğinin belirtildiği açıklamada, “Ayrıca olay duyulur duyulmaz aynı kişinin cinsel şiddetine maruz kaldığını ifade eden onlarca kadının şikayetçi olacakları yönünde beyanları vardır.” diye belirtildi.

‘Öykü’nün yanındayız’

Açıklamada, “‘Can güvenliğimden endişe ediyorum, arkamda durabilecek sizlerden başka kimsem yok, lütfen sessiz kalmak istemiyorum, ölmek istemiyorum, lütfen sesimi herkese duyurun, artık daha fazla öykü olmasın!’ diyen Öykü’nün yanındayız.” denildi. Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Çünkü biz kadının beyanını esas alan avukatlar olarak, mesleğe yeni başlamış kadın avukatların işçi avukat olarak çalıştıkları bürolarda cinsel şiddete maruz kaldıklarını, tehdit edildiklerini ve bunun her geçen gün arttığını görmekteyiz. Bilinmesini isteriz ki, kadına şiddet uygulayan herkesin karşısında olduğumuz gibi, ‘Benim çok tanıdığım var, bana bir şey olmaz, sana kimse inanmaz’ diyerek genç kadınların üzerinde baskı kurmaya çalışan avukatların da karşısındayız.”

Kadının beyanının esas olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Sergilenen erkek dayanışmasına karşı sürecin takipçisi olacağız.” denildi.

Suç duyurusunda bulundu

Kadın avukatların dayanışması üzerine stajyer kadın avukat, avukat M.K. hakkında “Şantaj”, “Nitelikli cinsel saldırı”, “Cinsel taciz”, “Cebir ve şiddet kullanarak hürriyetinden yoksun kılma” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Baro’ya daha önce şikayet dilekçesi verildiği iddiası

Öte yandan avukat M.K. hakkında daha önce İstanbul Barosu’na şikayet dilekçesi verildiği ancak şu ana kadar herhangi bir işlem yapılmadığı iddia edildi. İddialar ve bu konuyla ilgili İstanbul Baro Başkanı Avukat Mehmet Durakoğlu, kişisel twitter hesabından açıklama yaptı.

Baro soruşturma başlattı

Durakoğlu, şikayetler hakkında soruşturma açıldığını belirterek, “Yapılan soruşturma sonuçlandırıldı ve disiplin kuruluna sevk edildi. Öykü’nün anlatımı için de re’sen soruşturma açılacaktır. Burası İstanbul Barosu… Burada bu tür olguların görmezden gelinmesi söz konusu olamaz.” dedi.