Cinsel şiddette bulunan avukatın gözaltına alındığı öne sürüldü

Öykü isimli stajyer avukatın cinsel saldırı ve tehdit suçlamalarının ardından avukat Muhittin Köylüoğlu’nun gözaltına alındığı öne sürüldü.

Öykü isimli stajyer avukatın, cinsel saldırı ve tehdit suçlamalarının yer aldığı suç duyurusunun ardından İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat Muhittin Köylüoğlu’nun gözaltına alındığı iddia edildi.

Öykü dayanışma çağrısında bulunmuştu

Sosyal medyadan 16 Şubat’ta “Merhaba ben Öykü” isimli hesap aracılığıyla İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat Muhittin Köylüoğlu tarafından cinsel saldırıya uğradığını duyuran stajyer avukatın dayanışma çağrısı üzerine kadın avukatlardan destek gelmişti.

Onlarca kadının cinsel şiddete uğradığı belirtiliyor

“Öykü ile Dayanışan Kadın Avukatlar”, Öykü ile görüştüklerini, Öykü’nün şikayetçi olarak ifade verdiğini belirtmişti. Avukatlar, ayrıca olay duyulur duyulmaz aynı kişinin cinsel şiddetine maruz kaldığını ifade eden onlarca kadının şikayetçi olacağı yönünde beyanları olduğunu ifade etmişti.

Suç duyurusunda bulundu

Kadın avukatların dayanışması üzerine stajyer kadın avukat, avukat Muhittin Köylüoğlu hakkında “Şantaj”, “Nitelikli cinsel saldırı”, “Cinsel taciz”, “Cebir ve şiddet kullanarak hürriyetinden yoksun kılma” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

Daha önce de şikayetler olduğu öne sürüldü

Öte yandan avukat Muhittin Köylüoğlu hakkında daha önce İstanbul Barosu’na şikayet dilekçesi verildiği ancak şu ana kadar herhangi bir işlem yapılmadığı iddiası üzerine İstanbul Baro Başkanı Avukat Mehmet Durakoğlu, sosyal medya hesabından açıklama yapmıştı.

Baro soruşturma başlattı

Durakoğlu, şikayetler hakkında soruşturma açıldığını belirterek, “Yapılan soruşturma sonuçlandırıldı ve disiplin kuruluna sevk edildi. Öykü’nün anlatımı için de re’sen soruşturma açılacaktır. Burası İstanbul Barosu… Burada bu tür olguların görmezden gelinmesi söz konusu olamaz.” demişti.