Cinsel taciz suçuna 10 ay hapis

HABER MERKEZİ – Dolmuşta iki kadını taciz eden Muaz Karadağ’a 10 ay hapis cezası verildi. Ancak hükmün açıklanması 5 yıl geri bırakıldı.

İstanbul Kadıköy-Taksim dolmuşunda 2 Haziran’da iki kadına cinsel tacizde bulunan Muaz Karadağ hakkında açılan davanın ilk duruşması Çağlayan’daki Adalet Sarayında İstanbul 34. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık Muaz Karadağ ile müşteki kadınlar Sueda G. ve Begüm ile avukatları Özgür Yaşasın hazır bulundu.

Sanık Muaz Karadağ savunmasında, iddiaları kabul etmeyerek, “Taciz kastı ile hareket etmedim.” dedi. Şikayetçi kadınlar Begüm E. ve Sueda G., “Sanığın yanında oturan bir kadın ‘yeter artık’ diyerek dolmuştan indi. Bu tepkisi dikkatimizi çekince sanığa doğru baktık. Eli cebinde cinsel organına dokunuyor, bize bakıyordu.” diye konuştu.

Mahkeme, sanık Muaz Karadağ’a, her iki kadına cinsel taciz suçundan 5’er ay olmak üzere toplam 10 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, sanık hakkındaki hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Duruşmanın ardından Adliye Sarayı önünde toplanan bir grup kadın, tacize tepki gösterdi. Begüm E. “Biz susarsak tacizler sürecek” dedi. Avukat Özgür Yaşasın da, cinsel suçlarda kanuni düzenleme yapılması gerektiğini söyledi. Kadınlar, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadınız, öfkeliyiz, peşinizdeyiz” sloganlarını attıktan sonra adliye önünden ayrıldı.