Çıray: Heybeliada Sanatoryumu Diyanet Vakfı’na mı devrediliyor

İYİ Partili Çıray, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a “Heybeliada’da bulunan Çam Limanı ve Sanatoryumun Diyanet Vakfı’na devredildiği doğru mudur? “ diye sordu.

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikalarından Sorumlu Başkan Aytun Çıray – AA

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikalarından Sorumlu Başkan Aytun Çıray, Türkiye’nin ilk verem hastanesi olan Heybeliada Sanatoryum’un Diyanet Vakfına devredileceği iddiasına ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi. Çıray, önergenin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlamasını istedi.

Heybeliada Sanatoryum’un 81 yıllık hizmetinin ardından 2005 yılından beri atıl durumda tutulduğunu belirten Çıray, 2018 yılında Diyanet Vakfına devredileceği ve sit alanına dini eğitim merkezi inşa edilmesinin gündeme geldiğini söyledi.

Koronavirüs pandemisi ile mücadele edildiği bir dönemde Heybeliada Sanatoryumu’nun Diyanet Vakfına devredildiği haberlerinin kamuoyunda yer aldığını belirten Çıray, bu haberlere açıklık getirilmesini istedi. Çıray’ın, önergede yanıtlanmasını istediği sorular şöyle:

1- Heybeliada’da bulunan Çam Limanı ve Sanatoryumun Diyanet Vakfı’na devredildiği doğru mudur?

2- Adalar halkının ihtiyaçları doğrultusunda Heybeliada Sanatoryumu’nun asli fonksiyonuna uygun bir şekilde yeniden hastane olarak açılması daha doğru değil midir?

3- Adalar halkının açık ihtiyaçları ve taleplerine rağmen Heybeliada’da Milli Emlak, Sağlık Bakanlığı ve Maliye Hazinesine ait arazide yer alan Çam Limanı ve Sanatoryumun Diyanet Vakfı’na devredilmesindeki asıl maksat bölgenin imara açılması planı mıdır?

4- Tarihi eser olarak tescil edilen Sanatoryum binalarının ve toplamda 200 dönümü aşkın “Birinci Derece Doğal Sit Alanı” olarak koruma altındaki bölgenin özel ya da vakıflara devredilmesine dayalı muhtemel planlar ve projeler hayata geçirilmeye kalkışıldığı takdirde Adalar’ın sosyal, tarihi ve kültürel dokusu dönüşü olmayan bir şekilde tahrip edilmiş olmayacak mıdır? Böyle bir sosyo-kültürel tahribat kaçınılmaz olduğuna göre, bu ısrar kimlere ve hangi çıkar gruplarına hizmet edecektir?