Çıray: Ölüm raporlarına Covid-19 yerine salgın hastalık mı yazılıyor?

İYİ Parti Milletvekili Çıray, Meclis’e verdiği soru önergesinde Covid-19 hastalığından hayatını kaybedenlerin ölüm raporlarına salgın hastalık yazıldığı iddialarının açıklığa kavuşturulmasını istedi.

Çıray, böyle bir uygulamanın bilgiye dayalı yönetimi sabote edeceğine dikkat çekti.

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikalarından Sorumlu Başkan Aytun Çıray

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikalarından Sorumlu Başkanı Aytun Çıray, ölüm raporlarına ilşikin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması talebiyle Meclis’e soru önergesi verdi. Çıray, önergenin gerekçesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlık Dairesi Başkanlığının Covid-19 hastalığından hayatını kaybedenlerin ölüm raporlarına salgın hastalık yazıldığını söylediği iddialarına açıklık getirilmesini istedi.

‘Böyle bir uygulama bilgiye dayalı yönetimi sabote eder.’

Bu vesile ile tüm Türkiye’de durumun ne olduğunu öğrenmek istediklerini ifade eden Çıray, şunları kaydetti: “Bu konuda çok ciddi duyumlarımız da var. Vefat eden vatandaşlarımızın ölüm raporlarına COVİD-19’un neden olduğu viral pnömoni, çoklu organ yetmezliği veya vefat edenin geçmişte var olan kronik rahatsızlığının yazıldığını işitiyoruz. Bu uygulamayı New York’ta da yapıyorlardı, sonra düzelttiler. Çünkü böyle bir uygulama bilgiye dayalı yönetimi sabote eder.”

‘Verilerdeki tutarsızlıklar gerçeği yansıtmadığı algısı oluşturuyor’

Çıray, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye’deki test, vaka, ölüm sayıları gibi verilerin ve bu verilerin logaritmik artış oranlarındaki bazı tutarsızlıkların olmasının insanlarda sayıların gerçeği yansıtmadığı algısı oluşturduğunu kaydetti. Bakanlığın güven kaybettiğini belirten Çıray, “Bunu istemeyiz.” dedi. Çıray’ın verdiği önergede yanıtlanmasını istediği sorular şöyle;

1- Covid-19 hastalığından hayatını kaybedenlerin ölüm raporlarına salgın hastalık, Covid-19’un neden olduğu çoklu organ yetmezlikleri veya COVİD-19’un kolayca enfeksiyon oluşturmasına neden olan kronik hastalıkları mı yazılmaktadır? Eğer öyleyse Covid-19 ölümlerinin sayısını kim, neye göre belirlemektedir?

2- 2019 Nisan ayının ilk 15 gününde başta salgın hastalıktan olmak üzere tüm Türkiye’de kaç kişi vefat etmişti?

3- 2020 Nisan ayının ilk 15 gününde COVİD-19 ve diğer bulaşıcı hastalık teşhisleri ayrı ayrı belirtilmek üzere, tüm Türkiye’de toplam kaç kişi vefat etmiştir?