Çıray’dan Bakan Akar’a: ‘Mavi Vatan’ haritası mevcut mudur?

İYİ Parti Milletvekili Çıray, verdiği soru önergesiyle Bakan Akar’a, “Mavi Vatan” ifadesi ile kastedilen deniz alanının hangi sınırları kapsadığını sorarak, “Türkiye’nin tam egemen olduğu deniz alanlarını gösterir bir Mavi Vatan haritası mevcut mudur?” dedi.

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, “Mavi Vatan” tartışmalarını soru önergesi ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a sordu.  Çıray, önergenin gerekçesinde Türkiye olarak son dönemde özellikle “Mavi Vatan” kavramı çevresinde su coğrafyası üzerinde oldukça hayati tartışmalar yaşandığını belirtti.

Çıray, “Özellikle Libya’da son dönemde yaşanan gelişmelerin ardından ortaya atılan çeşitli haritalarla su coğrafyamız üzerindeki hakimiyetimiz sorgulanır hale getirilmiş, mutlak egemenlik iddiamız zayıflatılmıştır.” dedi.

‘Mavi Vatan tanımı uluslararası camia nezdinde iddia olarak algılanıyor’

Çıray, Libya ile geçtiğimiz yıl imzalanan mutabakat muhtırasından sonra netleştirilen Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığı sınırlarına yönelik olarak kullanılan “Mavi Vatan” tanımının ve yaklaşımının uluslararası camia nezdinde hayalci bir iddia olarak algılandığını kaydetti.

Bazı çevreler tarafından Ege Denizi’nde çözümsüzlük ve Yunanistan ile sorunlar devam etmekteyken, çok sayıda harita ortaya atılarak tartışmaların mecrasından çıkarılmakta olduğunu belirten Çıray, “Bu da ne yazık ki gerçek Mavi Vatan kavramının içini boşaltmaktadır.” dedi. Çıray, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a şu soruları yöneltti:

‘Yayınlanmış mavi vatan haritası mevcut mudur?’

  • Mavi Vatan ifadesi ile kastedilen deniz alanı tam/somut olarak hangi sınırları kapsamaktadır? Birleşmiş Milletlere de bildirilen Kıta Sahanlığı alanlarımız, bizim Mavi Vatan’ımız mıdır? Bu sahada tam egemenlik yetkimiz var mıdır?
  • Ülkemiz için Mavi Vatan sınırları, ortaya atılan çeşitli haritalardan hangisiyle daha doğru ve net bir şekilde ifade edilmektedir? Bakanlıklarınca yayınlanmış, resmi niteliği haiz Türkiye’nin tam egemen olduğu deniz alanlarını gösterir bir Mavi Vatan haritası mevcut mudur?
  • İktidarınız tarafından, Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’nde yaşanan sorunların diyalog ve müzakere ile çözülebileceği belirtilmektedir. Yunanistan ile ‘Mavi Vatan’ iddiamıza ilişkin müzakere yapılması halinde, “vatan topraklarımız” üzerinde müzakere yapılmış olunmayacak mıdır?  Başka bir deyişle, siz Yunanistan ile masada neyi konuşacaksınız? Yunanistan ile müzakereye oturmak zaten bu “Mavi Vatan” sınırlarının tam egemenliğimizde olmadığının bir ön kabulü olarak görülmeyecek midir?
  • Yunanistan ile doğrudan müzakerelerde anlaşılamaması durumunda Ege ve Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığına dair ihtilafı uluslararası yargıya götürmeyi öngörüyor musunuz?
  • Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de “Mavi Vatan” üzerinde, Yunanistan ve Rusya gibi devletler tarafından yapılan oldu bittilere neden karşılık verilmemektedir? Konuşmalarınızda sıklıkla dile getirdiğiniz “casus belli” söylemleriniz sadece iç kamuoyuna, iç politikaya yönelik mesajlar olarak mı değerlendirilmelidir?
  • Mavi Vatan kavramını kullanarak iç kamuoyunda halkın sinir uçlarıyla oynarken oldukça cüretkâr olan iktidarınız, Mavi Vatan’ı savunmaktan vazgeçmeyi mi tercih etmektedir yoksa dış politika hayal ve heveslerinizin realiteyle uyumsuz olması mı elinizi kolunuzu bağlamaktadır?