CİSST Savunuculuk Koordinatörü Berivan Korkut: Ayrımsız genel af çıkarılmalı

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) Savunuculuk Koordinatörü Sosyolog Berivan Korkut ile koronavirüs, cezaevleri ve İnfaz Yasa Tasarısı üzerine konuştuk.

Yeni1mecra’ya “Hiçbir bir suç tipine bakılmaksızın genel af çıkarılmalıdır.” diyen Berivan Korkut, “Türkiye’de 366 hapishane var, kapasitesi 230 bin civarında. 300 bin mapus var. Bu koşullarda sağlıkla ilgili bir mekanizma işlemiyor, salgına karşı hiçbir önlemle -ne kadar iyi niyetli olursa olsun, ne kadar dikkatli olunursa olunsun- sonuç alması mümkün değil” dedi.

İnfaz Yasa tasarısının yasalaşması halinde 70-100 bin arasında insanın bırakılacağını ifade eden Korkut, “Bu hapishaneleri rahatlatmayacaktır. Çünkü hapishane kapasitesine indirilmiş olunacak” dedi. Korkut şöyle devam etti:

“Koğuş kapasitelerinin artırılması ile ilgili çok başvuru alıyorduk ama sayıyı bilemiyorduk. Ancak Onursal Adıgüzel’in bir soru önergesine verilen cevapta bu sayıyı öğrendik. Hapishaneler yapılırken 120 bin kapasite ile inşaat yapılmış. Ancak artırılarak iki katına çıkarılmış.”

CİSST Savunculuk Koordinatörü Berivan Korkut, Yeni1mecra’dan İrfan Uçar’a konuştu.

Sağlık sebebiyle 48 saat içinde risk grubundakiler bırakılabilir

CİSST Savunculuk Koordinatörü Berivan Korkut şöyle devam etti:

“Ağır hasta mapuslar ile risk grubundaki ve belli bir yaşın üstündeki mapusların bir an önce 16’ıncı maddeden yararlandırılarak bırakılmalarını talep ediyoruz. Sağlık sebebiyle, yaşamın risk altında olması nedeniyle infazın ertelenmesi sağlanabilir. Ancak şu andaki mevcut düzenlemede bu konuda Adli Tıp Kurumu’nun raporu aranıyor. Bu değiştirilebilir üniversite hastanelerin raporuna göre düzenleme yapılabilir. Ve 24 veya 48 saat içinde risk grubundakiler bırakılabilir.”

Ayrıntılar video söyleşimizde…