ÇMO’dan 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma saatine ilişkin uyarı

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Başkanı Bozoğlu, sıcaklıkların mevsim normallerinin 5-9 derece daha yüksek olacağını belirterek, 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma saatinin sağlık riski yaratabileceği gerekçesiyle güncellenmesini istedi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uzun aradan sonra sokağa çıkan 65 yaş üstü vatandaş Fotoğraf: AA

ÇMO Başkanı Dr. Baran Bozoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 4 gün boyunca sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanırken 65 yaş üstü vatandaşların Pazar günü 11.00-15.00 saatleri sokağa çıkmasına izin verileceğini hatırlattı.

‘Sıcaklık mevsim normallerinin üstünde olacak’

Meteorolojik ve iklim bilim inceleme ve değerlendirmelerine göre bugünden itibaren önümüzdeki hafta ortasına kadar sıcaklıkların mevsim normallerinden 5-9 derece daha yüksek olacağına dikkat çeken Bozoğlu, “Bu nedenle sadece 65 yaş üstü değil tüm yaş gruplarının 11:00-15:00 arası sokağa çıkması yoğun sıcaklığa maruz kalmalarına sebep olacak ve sağlık riski yaratabilecektir.” diye kaydetti.

‘Sokağa çıkma saati güncellenmeli’

Bu saatler yerine; 16:00-20:00 veya sabah 08:00-10:00 ile öğleden sonra 16:00-19:00 saatlerinin 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmalarının daha doğru olacağını belirten Bozoğlu, “Bu konuda ilgili kurumlarımızın güncelleme yapmasının gerekli olduğunu düşünüyorum.” diye ifade etti. Bozoğlu, açıklamanın devamında şunları kaydetti:

“Güneş ışınları; ultraviyole, görünür ve enfraruj ışınlarından oluşmaktadır. İnsan sağlığı açısından en etkili ışın ultraviyole ışınlarıdır. Ülkemizde genellikle yaz ayları ve gündüz 11:00-15:00 saatleri arası güneş çarpması açısından en riskli zamanlardır. Güneş çarpmasının en sık görüldüğü yerler, sıcak ve nemli deniz sahilleridir. Kalp, solunum sistemi ve tansiyon hastalarının özellikle 11:00-15:00 arasında dışarıya çıkması büyük risktir. İklim krizi ne yazık ki bugün ve gelecekte hayatımızı daha da kısıtlama noktasına doğru ilerlemektedir.”