Çocuğunu istismar eden baba tutuklandı

İzmir’de çocuğunu istismar eden baba Refik Y. Adli Tıp Kurumu’nun raporunun sonuçlarına dayanılarak tutuklandı.

İzmir’in Selçuk ilçesinde yaşayan Refik Y. ve Nazlı U’nun boşanma kararı almasının ardından çocukların velayeti için de dava açıldı. Nazlı U.’nun avukatları tarafından açılan davanın ilk duruşması 21 Mart’ta görüldü. Nazlı U.’nun avukatları tarafından Refik Y.’nin çocuğu Y.B.’yi istismar ettiğine dair uzman raporları ve psikolog görüşleri sunulmasına rağmen mahkeme heyeti tek bir psikoloğun hazırladığı Sosyal İnceleme Raporunu (SİR) dikkate alarak, çocukların velayetini Refik Y.’ye vermişti.

Tutuklandı

Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından hazırlanan raporun dava dosyasına eklenmesiyle Refik Y.’nin çocuğuna istismarda bulunduğunu kesinleşti. Raporun ardından Selçuk Cumhuriyet Savcılığı Refik Y. hakkında yakalama kararı verdi. Gözaltına alınan Refik Y.’nin tutuklandığını Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği duyurdu.

Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği’nin sanal medyada yaptığı paylaşım şöyle: “Derneğimizin çabaları, Av. Barış Özbay ve Av. Özgür Baykal’ın emekleri sayesinde çocukların velayeti anneye verildi.”

MA / İZMİR