Çocuk hakları aktivisti Baturay beraat etti

Çocuk hakları aktivisti Ümran Baturay, “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılandığı davadan beraat etti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 9 Ekim 2018’de Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yapılan baskında el konulan dijital belgeler doğrultusunda 26 Haziran’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 16 kişi arasında bulunan çocuk hakları aktivisti Ümran Baturay yargılandığı davadan beraat etti.

Baturay’ın “Örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması Diyarbakır 10’nun Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Baturay ve avukatı Semra Balyan hazır bulundu.

İddia makamı ceza istedi

Duruşmada mütalaasını sunan iddia makamı tüm dosya değerlendirildiğinde Baturay’ın üzerine atılı suçları işlediğini ileri sürerek bu suçlamalardan cezalandırılmasını talep etti.

Avukat Semra Balyan, mütalaaya iştirak etmediklerini, daha önce verdikleri savunmalarını tekrar ettiklerini, DTK’de bir dijitalde müvekkilinin isminin çıktığını ve bunun ne amaçla ve kim tarafından düzenlendiğini bilmediklerini kaydetti. Balyan, “Benzer mahiyette emsal karar sunduk. Bu dijital hiçbir delil teşkil etmiyor. Müvekkilim DTK üyesi veya delegesi değildir. Müvekkilimin kapatılan bir şeye üye olması, kapandıktan sonra bir derneğin ve gazetenin işlevinin bittiği anlamına gelmektedir. Öncesinde hukuka uygun bir dernektir. Müvekkilin flama tutması söz konusu değildir. Müvekkilimin üzerine atılı suçları kabul etmiyoruz ve beraatını talep ediyoruz” diye konuştu.

Beraat kararı verildi

Mahkeme, sanığının üzerine atılı suçları işlediğinin sabit olmadığı kanaatine vararak Baturay’ın beraatına karar verdi.