Çocuk işçiliğinin son bulması için meclis araştırması talebi

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, çocuk işçiliğin son bulmasına yönelik gerekli tedbirlerin alınması için meclis araştırması istedi.

Fotoğraf: UNICEF

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü nedeniyle TBMM Başkanlığına çocuk işçiliğinin son bulmasına ilişkin araştırma komisyonu kurulması talebiyle önerge verdi. Sürücü, önergenin gerekçesinde, derinleşen ekonomik kriz ile birlikte çocuk işçilerin tüm haklarından uzakta, gelişim ve eğitimlerini tamamlayamamış bir şekilde ağır şartlarda çalıştırıldığını belirtti.

‘Çocuk işçiliğinin son bulması için tedbirler alınmalı’

Mevsimlik tarım işçiliği, oto ve ağır sanayi gibi alanlarda her açıdan istismar edilen, sömürülen sayıları milyonları aşan çocuk işçiler olduğuna vurgu yapan Sürücü, şunları kaydetti:

“Çocuk işçiliğinin son bulması için konuya ilişkin tedbirlerin alınması, çocuk işçilerin eğitim hayatı devam ettirilerek fiziksel ve bilişsel gelişimlerinin sağlıkla ilerlemesi için gerekli sosyal desteklerin sağlanması ve tüm unsurların tespiti için nitelikli kurullarında bulanacağı bir meclis araştırma komisyonu kurulması büyük önem arz etmektedir.” 

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü

‘Dünya genelinde 170 milyon çocuk işçi bulunuyor’

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) verilerini aktaran Sürücü, “Dünya genelinde 5-14 yaşları arasında 152 milyon çocuk işçi, yaş aralığı 17 yaşa kadar genişletildiğinde ise 170 milyona yakın çocuk işçi bulunuyor.” dedi.  Birleşmiş Milletler (BM) Çocuklara Yardım Fonu’na (UNICEF) göre ise dünya üzerinde her 10 çocuktan 1’inin çalıştığının tespit edildiğini belirten Sürücü, “Bunların yarıya yakını ise tehlikeli çalışma koşullarıyla karşı karşıya bulunuyor.” dedi.

‘Türkiye’de 2 milyon çocuk işçi olduğu tahmin ediliyor’

Türkiye’de de resmi olmayan rakamlara göre 2 milyon çocuk işçinin olduğunun tahmin edildiğini ifade eden Sürücü, “Türkiye’de, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin 2019 İş Cinayetleri Raporuna göre, 14 yaş ve altı en az 29 çocuk işçi; 15-17 yaş arası en az 38 çocuk işçi hayatını kaybetmiştir.” diye aktardı. 

‘Urfa en çarpıcı örnek’

Çocuk işçiliğinin çalışma yaşamının önemli sorunları olan güvencesizlik ve kayıt dışı çalışmayla bir araya gelmesinin, çocukların eğitim hakkının da bir engelleyicisi olduğunu belirten Sürücü, şunları kaydetti:

“Pandemi sürecinde derinleşen yoksulluğun bir sonucu olarak EBA adlı uzak eğitim sistemine de erişemeyen yüzbinlerce çocuk çalışma alanlarına kanalize edildi. Hükümetin bu noktada kapsayıcı ve çözüm odaklı hiç bir çalışması olmadığı gibi EBA’ya bağlanmada son sırada olan fakat genç nüfus oranında ise ülkede 1’inci sırada olan Urfa bu konuda verilebilecek en çarpıcı örneklemdir.”

MA – URFA