Çocuklarda görülen yeni sendromda Covid-19 şüphesi

Çocuklarda kalp ve damarları etkileyen yeni bir sendromun Covid-19’a bağlı olabileceğinden endişe ediliyor.

Kawasaki hastalığına benzer belirtiler gösteren sendrom dünya çapında 100 çocukta görüldü.

Çocuklarda kalp ve damarları etkileyen ve aralarından İngiltere, Fransa ile Belçika’nın da yer aldığı bir dizi ülkede görülen yeni bir sendromun, yeni tip koronavirüse (Covid-19) bağlı olmasından endişe ediliyor. Varlığı, İngiliz Ulusal Sağlık Sisteminin (NHS) doktorlara yolladığı bilgi notuyla kamuoyuna yansıyan sendrom, çocuklarda kendisini yüksek ateş, düşük tansiyon, kızarıklık ve solunum güçlüğü gibi belirtilerle gösteriyor.

Kawasaki hastalığına benzetiliyor

Kalbi ve damarları etkileyen sendrom, benzer belirtilerle bilinen Kawasaki hastalığına benzetilirken, hastaların bir kısmında Covid-19 tespit edilmesi, yeni sendromun mevcut salgınla bağlantılı olabileceği kuşkusunu beraberinde getirdi.

Toplam vaka 100’e yaklaştı

NHS verilerine göre vakalar, “sitokin fırtınası” olarak bilinen, bağışıklık sisteminin aşırı tepkisiyle ortaya çıkan sendroma benzer özellikler de gösteriyor. Çoğu durumda virüsün kendisinden ziyade, bağışıklık sisteminin aşırı tepkisi, hayati tehlike teşkil ediyor.

Sendrom, İngiltere’de şu ana kadar 19 çocukta tespit edilirken, hayatını kaybeden çocuk bulunmuyor. İngiltere’nin ardından aralarında İtalya, İspanya, ABD, İsviçre, Belçika ve Fransa’nın da yer aldığı bir dizi başka ülkede de ortaya çıkan yeni sendromda, şu ana kadar bilinen vaka sayısı 100’e yaklaştı.

Fransa’da 15 Belçika’da 10 çocukta tespit edildi

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, Ulusal Meclis’te yaptığı açıklamada, ülkede 15 çocukta sendromun tespit edildiğini bildirdi. Çocuklardan bazılarının Covid-19 testinin pozitif çıktığını söyleyen Veran, sendromun Covid-19’la bağlantısı olup olmadığını araştırdıklarını kaydetti.

Belçikada da 10 vaka bildirilirken, vakaların bir kısmında yine Covid-19 tespit edildi.

DSÖ’nün gündeminde

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Covid-19 konusundaki teknik yöneticisi Dr. Maria Van Kerkhove de yaptığı açıklamada, yeni sendromun varlığını doğrularken, klinik şebekeleri aracılığıyla sendromun mercek altına alındığını kaydetti.

Küresel klinisyen şebekesini, yeni sendrom konusunda tetikte olmaya ve sistematik bilgi toplamaya çağırdıklarını belirten Kerkhove, “Ancak sendrom çok ender görünüyor.” ifadesini kullandı. DSÖ yetkilileri de Covid-19’un çocuklarda kendisini hafif belirtilerle gösterdiğini ve virüsten etkilenen çocukların tamamen iyileştiğinin altını çiziyor.

AA – LONDRA