‘Çocuklarım aç’ diyen kadına ‘geber’ yanıtı veren yöneticiye Meclis’ten tepki

Meclis Genel Kurulu’nda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay’ın “Çocuklarım aç” diyen Roman kadına “geber” yanıtı vermesine tepki gösterildi.

Kurulda, muhalefet partileri Noğay’ın paylaşımını “insanlık dışı” şeklinde değerlendirerek “Sistemin sorgulanması” gerektiğine vurgu yaptı.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay – Gazete Duvar

Meclis Genel Kurulu’nda infaz düzenlemesine ilişkin yasa teklifi görüşmelerinden önce grup başkanvekilleri söz aldı. Görüşmelerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay’ın koronavirüs salgını nedeniyle yapılan video paylaşımında “Çocuklarım aç” diyen Roman kadına “geber” diyerek yanıt vermesine tepki gösterildi.

İYİ Partili Türkkan: İnsanlık dışı bir hareket

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, vatandaşların, dağıtılan maske torbalarını alırken utanıp sıkılmamasını, çünkü yapılan yardımların hediye olmadığını, vatandaşların vergileriyle alındığını söyledi. Türkkan, Müdür Yardımcısı Noğay’ın, sosyal medyadan yaptığı paylaşımla insanlık dışı bir harekete şahit olunduğunu, bu davranışı nedeniyle görevden alındığını hatırlattı.

HDP’li Beştaş: İşçi mahallelerinde virüs hızla yayılıyor

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, devletin yardımda bulunmak yerine halk desteğine ihtiyacı olduğunu ilan ettiğini söyledi. İstanbul’daki işçi mahallelerinde virüsün hızla yayıldığını, Bağcılar, Bayrampaşa ve Esenyurt’takilerin kendilerini izole edemediğini belirten Beştaş, özellikle bu bölgelerde acil tedbirler alınması gerektiğine vurgu yaptı. Beştaş, Nail Noğay’ı kimin işe aldığını sordu.

CHP’li Özel: Covid-19 olmayan bulaşıcı hastalık tanısıyla 300 kişi defnedildi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İstanbul’da 31 Mart’a kadar Covid-19 olmayan, bulaşıcı hastalık tanısıyla defnedilmiş 300 kişi olduğunu, İzmir’de 60 vaka olduğunu belirtti. Özel, önceki yıllarda aynı tarihlerde böyle vakalar bulunmadığını, açıklanan sayılarda bunların olmadığını söyledi. Özel, Meclis’te Covid-19 komisyonu kurulması ve bunun ciddiyetle ele alınması gerektiğini ifade etti.

Varlık Fonunun Ekim 2019’da Plan ve Bütçe Komisyonuna göndermesi gereken denetleme raporunu hala iletmediğini hatırlatan Özel, gelecek hafta görüşülmesi gereken bir torba teklifte fona bir çok muafiyet getirilmek istendiğini, bunun da şüpheleri artırdığını kaydetti.

‘Bu göreve bu kişi getirilmişse sistem tartışılmalı’

Özel de Noğay’ın attığı sosyal medya mesajına tepki gösterdi. Özel, “Bu kişinin bu ‘tweet’i atmasındaki sorgulanacak mesele, liyakat meselesi. Yoksa, herkesin atadığı hata yapabilir, görevden alınır ama bu göreve bu kişi getirilmişse sistemi sorgulamanız lazım.” diye konuştu.

AK Partili Zengin: Buna benzer bir ton iş yapmıştır!

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Müdür Yardımcısı Nail Noğay üzerinden yapılan eleştirilere yanıt verdi. Bu kişinin yaptığı şeyin utanç verici olduğunu belirten Zengin, “Bu kişi 1988’de işe başladı. Bu yüzden o yıla bakılması gerekir. Bu, bizim sorumluluğumuzu ortadan kaldırmıyor. “ dedi.

Sonuna kadar takipçisi olduklarını belirten Zengin, “Nail Bey hakkında hukuken yapılabilecek ne varsa sonuna kadar yapacağız. Mümkünse de memuriyetten atılmasıyla ilgili gayret sarf edeceğiz. Bunu hep beraber takip etmemiz lazım. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bu lafı söyleyen adam, herhalde o noktaya gelene kadar buna benzer bir ton iş yapmıştır.” diye konuştu.

Kaynak: AA’nın geçtiği Meclis Genel Kurulu görüşmelerinden alındı.