‘Çocuklarım aç’ diyerek kendini yakan Adem Y. yaşamını yitirdi

Hatay Valiliği önünde “Çocuklarım aç” diyerek kendini yakan Adem Y. yaşamını yitirdi.

İki çocuğu olan Adem Y.’nin uzun süredir işsiz olduğu öğrenildi.

Ağrı Belediyesi’nin AK Partili Meclis Üyesi Selma Gökçen’in, olaya ilişkin “Kimse açlıktan kendini yakmaz. Böyle ucuz siyasi manevraları millet yemez” paylaşımı tepki topladı.

Fotoğraf: MA

Adem Y. isimli bir yurttaş dün sabah saatlerinde Hatay Valiliği önünde “Açım, işsizim. Evde çocuklarım zor durumda. Çocuklarım aç” diyerek kendisini yakarak intihara kalkıştı. Olay yerinde bulunan polisler, Adem Y.’yi yangın tüpleriyle söndürmeye çalışırken, gelen sağlık ekipleri Adem Y.’ye ilk müdahaleyi yaptıktan sonra hastaneye kaldırdı. Adem Y. kaldırıldığı Hatay Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Hatay İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ve Valilik Özel Kalem Müdürü’nün olay sırasında intihar girişiminde bulunan Adem Y. ile konuştuğu öğrenildi. Zor bir şekilde konuşan Adem Y.’nin çocuklarının aç olduğunu ve uzun süredir işsiz olduğunu anlattığı öğrenildi.

Valilik ilk önce ‘hayati tehlikesi yok’ dedi

Kendini yakan Adem Y.’ye sağlık ekipleri ilk müdahaleyi yaparken

Konuya ilişkin Hatay Valiliği tarafından yapılan ilk açıklamada, valilik binası araç girişi önünde bir vatandaşın, üzerine yanıcı madde dökerek kendini yakma girişiminde bulunduğu belirtildi. Açıklamada, personelinin müdahalesiyle yanmaktan kurtarılan vatandaşın hayati tehlikesinin bulunmadığı ifade edildi.

Valiliğin açıklamasının devamında A.Y.’nin sosyal destek aldığı ve psikolojik rahatsızlıklarının olduğunu belirtmesi ise dikkat çekti. Açıklamada, “Sosyal hizmetlerden ekonomik destek yardımı, çocukları için şartlı eğitim yardımı ve şartlı sağlık yardımı almaktadır. Vatandaş, eşinden boşanmış ve uzaklaştırma cezası almıştır. Psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle daha önce de kendini yakma teşebbüsünde bulunmuştur.” denildi.

A.Y.’nin yaşamını yitirmesinin ardından ikinci kez açıklama yapan Hatay Valiliği, “Hatay Devlet Hastanesi’nden Mersin Devlet Hastanesi yanık ünitesine sevk edilmek üzere giderken Hatay Dörtyol ilçesi mevkisinde ambulansta geçirdiği kalp krizi sonucu tüm müdahaleye rağmen hayatını kaybetmiştir.” denildi.

AKP’li Gökçen’in ‘ucuz manevra’ yorumu tepki topladı

Adem Y.’nin kendisini yaktığı görüntüler twitterda ‘çocuklarımaç’ hasthagi ile paylaşıldı. CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş twitter hesabından Adem Y. ile ilgili “Acı tablo: işsiz vatandaş ‘çocuklarım aç’ dedi! Valilik önünde kendini yaktı” paylaşımında bulundu.

Ağrı Belediyesi’nin AKP’li Meclis Üyesi Selma Gökçen, Yarkadaş’ın paylaşımının altında “Kimse açlıktan kendini yakmaz. Öyle olsaydı Nijerya, Çad, Zambiya, Haiti, Madagaskar, Yemen ve Sierra Leone gibi ülkelerde insan kalmazdı. Böyle ucuz siyasi manevraları millet yemez” yorumunda bulundu.

Yarkadaş’tan Gökçen’e ‘baba öldü utandın mı hiç’

AKP’li Gökçen, gelen tepkiler üzerine yaptığı yorumu sildi. Ancak Yarkadaş,
AKP’li Gökçen’in paylaşımını alıntılayarak, “Nasıl bu kadar vicdansız olabiliyorsunuz?” diye sordu. Yarkadaş, Gökçen’e “Ey baba öldü; utandın mı hiç acaba? Utandın mı! Senin yarattığın karanlıktır bu ölümün sebebi.” dedi.

AKP’li Gökçen daha sonra twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “O yorum Barış Yarkadaşaydı, bunu hepiniz biliyorsunuz” diyerek kendini savundu. Gökçen, daha sonra yaptığı paylaşımda ise, “Erdoğan’a olan kininizi bilmiyorsunuz kime kusasınız” dedi.