Çoklu baro teklifi komisyonda, baro başkanları Meclis önünde

Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye başlayan çoklu baro teklifi görüşmelerine baro başkanlarının katılması engellendi. Bunun üzerine baro başkanları Meclis kapısı önünde oturmaya başladı.

Komisyon toplantısına alınmayan Baro Başkanları TBMM Çankaya Kapısı önünde oturmaya başladı.

AKP’nin hazırladığı ve AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Kararlıyız’ dediği, çoklu baro teklifi, Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı.

Muhalefet, baro başkanları olmadan toplantı yapılmasına tepki gösterdi. Aralarında İstanbul, Ankara ve Gaziantep’in de bulunduğu 20 baro başkanı, toplantıya katılmak üzere Meclis’in Çankaya kapısına geldi. Baro başkanların komisyon görüşmelerine katılması engellenince baro başkanları da Meclis kapısı önünde oturmaya başladı.

Beştaş: Hükümet hukuku katletmek için barocuklar oluşturacak

HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş da, baro temsilcilerinin toplantıda olmadığı bir komisyonun yapılamayacağı söyledi. Beştaş, “Baro başkanları yağmur altında 27 saat bekletilirken Feyzioğlu neredeydi? Bu yüzden bir avukat olarak Feyzioğlu beni temsil etmiyor. Feyzioğlu, savunma makamına büyük bir ihanet içindedir. Baro başkanlarının yanındayız. Baro başkanları büyük Savunma Mitingine çağrı yaptı, Ankara Valiliği pandemi gerekçesiyle yasak kararı aldı. Biz meydanlardan daha büyük risk altındayız, neden komisyon toplantısı da iptal edilmiyor. Şu anda 4 milletvekili korona virüsü tedavisi görüyor. Baroların muhalefeti ne kadar büyük bir sarsıntı yaratmış ki, acele bir şekilde bu kanun Meclise geliyor. İktidar hukuku katletmek için barocuklar oluşturacak. Bu teklif sadece 80 baroyu değil, 82 milyonu ilgilendirdiğini herkes öğrendi. Bu bölme projesini kabul etmiyoruz” dedi.

Baro başkanlarının olmadığı bir toplantı nasıl yapılır?

CHP Ankara Milletvekili TBMM Adalet Komisyonu üyesi Zeynel Emre de toplantısının zaman yönünden usule aykırı olduğunu söyledi. Emre, “Siz iktidar partisi olabilirsiniz, sandalye sayınız da bizden fazla olabilir. Ancak biz de milletin oyları ile Meclis’e gelen milletvekilleriyiz. Burada baro başkanlarının olmadığı bir toplantı nasıl yapılabilir?” dedi.

Sancar’dan kapıda bekleyen başkanlara ziyaret

HDP Eşgenel Başkanı Mithat Sancar ve milletvekilleri, Meclis kapısından içeri alınmayan baro başkanlarını ziyaret etti.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise komisyona alınmayan ve Meclis’in Çankaya kapısında bekleyen baro başkanlarını ziyaret etti. Sancar, burada yaptığı konuşmada bütün baro temsilcilerinin katılabileceği bir salonda görüşmelerin yapılması gerektiğini belirterek, “Niyetlerinin sağlıkla ilgili hassasiyet olmadığı ortada” dedi.

3 baro başkanının komisyona alınması gündemde

Öte yanda Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, Meclis’in Çankaya kapısında oturma eylemi yapan baro başkanlarının komisyona alınmasına ilişkin müzakerenin sürdüğünü, baroları temsilen 3 baro başkanının komisyona alınabileceği üzerine görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

‘Baro başkanlarını 20 metrekareye sığdıramadınız’

Meclis önünde bekleyen baro başkanlarının çevresine şerit çeken polis bir süre sonra güvenlik şeridini daraltmak istedi. Meclis’ten çıkışların yapılamadığını bu yüzden şeridin daraltıldığını belirten polislere tepki gösteren avukatlar, “Kaldırın bunları, yaptığınız ayıp” sözleriyle polise tepki gösterdi.

Polis banklara izin vermedi, CHP’liler taşıdı

Polis ekiplerinin ablukası altında bekleyişlerini sürdüren baro başkanlarına Çankaya Belediyesi tarafından oturmaları için bank gönderildi. Ancak polis bankların taşınmasına izin verilmedi. Bunun üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İstanbul Milletvekili Ali Şeker ve diğer CHP’liler bankları baro başkanlarının bulunduğu yere taşıdı.

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, TBMM önünde açıklama yaparak, “Dün avcılar yasası görüşüldü, avcılar davet edilip dinlendi. Bugün avukatlar yasası görüşülüyor, baro başkanları içeri alınmıyor” dedi.