‘Çoklu baro’ yasa teklifinin ilk 2 maddesi kabul edildi

“Çoklu baro” yasa teklifinin ilk 2 maddesi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Buna göre, aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde baroya yazılma talebi herhangi bir baroya yapılabilecek.

TBMM Genel Kurulunda, “çoklu baro” düzenlemesini içeren Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin ilk 2 maddesi kabul edildi. Kabul edilen maddelere göre, aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde baroya yazılma talebi herhangi bir baroya yapılabilecek.

Aynı ilde birden fazla baro varsa avukatlık stajının ikinci 6 aylık kısmı, staj yapılan baroya kayıtlı bir avukatın yanında gerçekleştirilebilecek.

Milletvekili Ahmet Şık’ın konuşması sırasında gerginlik çıktı

Ahmet Şık’a Genel Kuruldan 2 birleşim çıkarma cezası

Öte yandan, İstanbul Bağımsız Milletvekili Ahmet Şık’ın, teklifin birinci bölümü üzerinde şahsı adına yaptığı konuşma sırasında, Şık ile AKP milletvekilleri arasında gerginlik yaşandı. AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, Şık’a, konuşması sırasında “Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği” gerekçesiyle disiplin cezası verilmesini istedi.

Meclis Başkanvekili Celal Adan, Ahmet Şık’ın Genel Kuruldan geçici olarak 2 birleşim çıkarma cezası verilmesini işleme aldı.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş

Şık’ın 10 dakikalık kürsüden savunma hakkını, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş kullandı. Konuşmasının sonunda da Baş ile AKP milletvekilleri arasında gerginlik yaşandı. Bunun üzerine Adan, birleşime ara verdi. 

Adan daha sonra Şık’a uyarı cezası verdiğini bildirdi

Aranın ardından Adan, grup başkanvekilleriyle yapılan görüşme ile savunmadaki tutum ve davranışlar göz önünde bulundurularak, Şık’a, TBMM İçtüzüğünün 157’nci maddesine göre uyarı cezası verdiğini bildirdi.

Teklifin ikinci maddesinin kabul edilmesinin ardından Adan, birleşimi bugün saat 14.00’te toplanmak üzere kapattı.

AA – TBMM