Çoklu baroya karşı düzenlenen eyleme katılan 23 avukat hakkında fezleke

Ankara Emniyet Müdürlüğü, çoklu baro düzenlemesine karşı düzenlenen eylemlere katılan 23 avukat hakkında fezleke hazırladı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü, Temmuz ayında Ankara’da çoklu baro düzenlemesine karşı baro başkanları ve avukatların düzenlediği eyleme ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında 23 avukat hakkında fezleke hazırladı. Avukatların 39 polisi yaraladığı iddiasıyla hazırlanan fezleke Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verildi.

Soruşturma dosyasında, avukatların Ankara Adliyesi önünde 3 Temmuz’da yapılan eylemde “2911 Sayılı Kanunu’na muhalefet”, “görevi yaptırmamak için direnme”, “kasten yaralama”, “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” ve “Türk bayrağına yönelik suç” işledikleri iddia edildi. 

Sosyal medya paylaşımları da delil gösterildi

Fezlekede beyanlarına yer verilen polisler, kendilerine küfür edildiğini ve darp edildiklerini iddia etti. Barolar ve hukuk örgütlerinin sosyal medya hesaplarındaki paylaşımların ve kamera kayıtları dökümlerinin delil olarak gösterildiği fezlekede, avukatların “Kanuna aykırı eylemler esnasında görevi kamu düzenini ve asayişi sağlamak olan emniyet mensuplarına akardiyon bariyerlerini atmak, su şişesi atmak, pankart/döviz sopaları vb. cisimleri atmak, tekme/yumruk vurmak suretiyle saldırıda bulunduğu” iddia edildi.

Hakkında fezleke hazırlanan 23 avukatlardan 13’ünün Ankara, 3’ünün İstanbul, 3’ünün Eskişehir, 2’sinin Antep, birinin Bursa ve birinin Adana barosuna kayıtlı olduğu öğrenildi.

MA – ANKARA