Çorlu’daki Gültaş ailesi, maruz kaldığı polis şiddetini anlattı

Tekirdağ Çorlu’da evlerinin bahçesinde polis şiddetine maruz kalan Gültaş Ailesi, yaşananları anlattı:

Önce hakaret edildi, buna tepki gösterdikleri için çok sayıda polis bahçeye girip aile fertlerine biber gazı sıktı. Genç yaşlı, kadın çocuk demeden aileyi coplayıp dayaktan geçirdi.

Fotoğraf: MA

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine bağlı Silahtarağa Mahallesi’nde yaşayan Gültaş Ailesi sokağa çıkma yasağının olduğu bayramın birinci günü evlerinin bahçesinde oturdukları sırada polis şiddetine maruz kalmasının yankıları sürüyor.

Komşuları tarafından cep telefonuyla kaydedilip sosyal medyada paylaşılan olay sonrası polislerin görevden alındığı bildirilirken, Mezopotamya Ajansı’na konuşan aile bireylerinden anne Sate Gültaş (60) ve oğlu Ahmet Gültaş, o gün yaşadıklarını anlattı. 
 
Evlerinin bahçesinde oturdukları sırada bir polis aracının mahallede oyun oynayan çocukları “Şerefsizler” diye bağırarak kovaladığını aktaran Ahmet Gültaş, o esnada seslerin geldiği yöne bakmak için sokağa bakan bahçe kapısını aralayan kardeşine polislerin “Şerefsiz gir içeriye” diye bağırdığını dile getirdi. 

Önce hakaret sonra darp

Bunun üzerine kardeşinin polislere “Neden şerefsiz diyorsun. Bunu söyleme hakkını sana kim veriyor?” dediğini belirten Gültaş, polislerin kardeşine ağza alınmayacak küfürler etmeye başladığını ifade etti.

Yaşanan gerginliğin büyümemesi için kardeşini içeriye aldıktan sonra bahçe kapısını kapattığını söyleyen Gültaş, sonrasında yaşananları şöyle aktardı:

“Kapıyı kapatır kapatmaz 4-5 polis aracı geldi. Gelir gelmez de bahçeye biber gazı attılar. Daha sonra coplarla içeriye daldılar. Zaten biber gazı sıktıktan sonra hepimizi etkisiz hale getirdiler. Ona rağmen annem, babam dahil olmak üzere bütün aile bireylerini coplarla darp etmeye başladılar. Hiçbir ikaz yapmadan darp etmeye başlayan polisler; ‘şerefsiz’, ‘seni öldüreceğim’, ‘seni yazdım, Çorlu’dan seni göndereceğim’, ‘Çorlu’da bir daha barınamayacaksınız’ söylemleriyle hakaret ediyorlardı. Annem ve babamın ilerleyen yaşlarına aldırış etmeden, bacaklarına ve kafalarına coplarla vuruyorlardı.”
 
Darp edilen annesinin olay anında baygınlık geçirdiğini de sözlerine ekleyen Ahmet Gültaş, “Annemi hastaneye götürmek için ambulans geldi ama polisler, sağlık çalışanlarına ‘ambulansla bunları almayın’ dedi ve ambulans annemi almadan gitti” diye belirtti.

Görüntüleyenlerin camları kırıldı

Darp edilen kardeşleri Mehmet Gültaş ve Osman Gültaş ve eniştesi Kazım Gültaş’ın gözaltına alındığını, çekilen görüntülere de yansıdığı gibi polislerin o anlarda da darp etmeyi sürdürdüğünü dile getiren Gültaş, görüntüyü çeken komşularının kapı ve camlarının da yine polisler tarafından kırıldığını aktardı. 

Suç duyurusu 

Ahmet Gültaş, olayın yaşandığı günden bu yana psikolojik sorunlar yaşayan çocuğunun ve olaya tanıklık eden 9 yaşlarındaki yeğeninin uyumadıklarını, oğlunun evlerine gelmek istemediğini de belirtti. Aile bireyleri olarak darp raporu aldıklarını ve polisler hakkında gerekli işlemlerin yapılması için suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyen Gültaş, “Olaydan sonra polislerin görevlerinden el çektirildiğine dair bilgi paylaşıldı. Ama bunun ne kadar doğru ne kadar yalan olduğunu bilmiyoruz” dedi. 

‘Böyle yetki olmaz’

Sate Gültaş (60). Fotoğraf: MA

Maruz kaldıkları muameleye isyan eden Ahmet Gültaş, “Böyle polis olmaz. Devleti kimse böyle temsil edemez” diyerek tepki gösterdi. Gültaş, devamında “Son zamanlarda bu tarz olaylar sıklıkla yaşanmaya başlandı. Devlet, polislere bu yetkiyi veriyor mu? Bu yetkiyi vermişse, bu yetkiyi ellerinde alsın. Böyle yetki olmaz” ifadelerini kullandı.

Anne Gültaş: Şikayetçiyim

Hiçbir neden yokken darp edildiklerini anlatan anne Sate Gültaş da, “60 yaşındayım, beni nasıl döverler? Torunlarım ‘Dedemi, nenemi, babamı ve annemi dövdüler’ diye psikolojisi bozuldu. Çetecileri, tecavüzcüleri ve hırsızlık yapanlara bir şey yapmıyorlar, bizleri dövüyorlar. Ölene kadar şikayetçiyim” diye konuştu.