Covid-19 aşı denemelerine Ankara’da da başlandı

Çin’den gelen Covid-19 aşısının gönüllüler üzerindeki denemelerine Ankara Şehir Hastanesinde de başlandı.

Hastanenin Koordinatör Başhekimi Aziz Ahmet Surel gönüllüler arasında yer aldı. 

Ankara Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Aziz Ahmet Surel de, aşı denemelerinde gönüllüler arasında yer aldı

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye, farklı ülkelerde üretilen ve insan denemelerinde Faz-3 seviyesine gelmiş yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşıların klinik çalışmalarına katılıyor. Çin menşeli aşının Hacettepe, Kocaeli ve İstanbul üniversitelerinde başlayan denemelerine, Ankara Şehir Hastanesi de eklendi. 

Aşının ilk uygulandığı kişilerden olan Hastanenin Koordinatör Başhekimi Opr. Dr. Aziz Ahmet Surel, pandemiden çıkışta aşının yegane umut olduğunu belirtti. Surel, hem yerli hem de yabancı aşılardan netice alarak bu musibetten bir an evvel kurtulmayı umduklarını ifade etti.

‘Aşı oluştuğu zaman pandemiyi kırabileceğiz’

Şu anda sadece tedbirlerle yayılımın önüne geçmeye, bulaşı engellemeye çalışıldığının altını çizen Surel, şunları kaydetti:

“Aşı oluştuğu zaman hem bizim toplumumuz hem dünyanın kalanı bu noktada ciddi şekilde bir korumaya sahip olacak ve pandemiyi kırabileceğiz. Şu anda insan çalışması aşamasına gelmiş bir aşının uluslararası çalışmaları noktasında hastanemiz bu aşının deneme sürecindeki halkalardan biri. Biz de sağlık çalışanı diğer arkadaşlarımız gibi gönüllü olduk.“

Ankara Şehir Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Kliniği Eğitim Sorumlusu ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rahmet Güner de Covid-19’a karşı üretilmiş inaktif Sars-Cov2 aşısının hastanedeki ilk uygulamasının gerçekleştirildiğine işaret ederek, yakın gelecekte yerli aşının da uygulama imkanı olacağını umduklarını aktardı. Güner, aşının Çin’de 100 bin, Brezilya’da 7 bin, Endonezya’da ise bin 500 doz yapıldığı bilgisini verdi.

Türkiye’de 13 bin kişiye uygulanması planlanıyor

Aşı deneme uygulamaları Türkiye’de 25 merkezde yapılıyor. Tamamen gönüllülük esasıyla yapılan aşının Türkiye’de 13 bin kişiye uygulanması planlanıyor. 2. faz denemelerinde başarı elde edilen aşının 3. fazının da başarılı olması halinde 2021 başında kullanıma hazır hale gelmesi bekleniyor.

AA – ANKARA